Trwa ładowanie...
zajdel
23-04-2010 13:49

Teatralna adaptacja powieści Zajdla – „Paradyzja”

Teatralna adaptacja powieści Zajdla – „Paradyzja”Źródło: Inne
d1lj15o
d1lj15o

Spektakl zrealizowany przez grupę teatralną Straponten jest adaptacją powieści Janusza A. Zajdla , jednego z czołowych pisarzy science-fiction, patrona najważniejszej polskiej nagrody literackiej w dziedzinie fantastyki.

Powstałą w 1982 roku powieść postrzegano jako wyrafinowaną rozprawę z komunistyczną rzeczywistością, jednak ze współczesnego punktu widzenia, dzieło Zajdla zatacza znacznie szersze kręgi tematyczne, nie stroniąc od trudnych i uniwersalnych kwestii. Opowieść o sztucznym świecie, stworzonym przez człowieka, rozważa kwestie względności pojęć wolności i uwięzienia, bada zależność między prawdą a fikcją, czy wreszcie przygląda się relacjom między jednostką a bezlitosną machiną społeczną w rzeczywistości pozbawionej stałych praw i reguł.

Zbuntowana przed stoma laty kolonia kosmiczna, obecnie zupełnie niezależne od Ziemi państwo-miasto, orbitujące wokół planety Tartar, nazywane największym ośrodkiem cywilizacji poza Układem Słonecznym. Paradyzja, nazywana przez mieszkańców najlepszym ze światów, jakie istnieją, fascynuje, kusi i niepokoi. Do jej wnętrza trafia pierwszy od wielu lat Ziemianin – pisarz Rinah, który uzyskał zgodę na zebranie materiału do swojej książki na temat tego niezwykłego świata. Pobyt na Paradyzji okaże się jednak bardziej skomplikowany, niż mogło się wydawać, a podróż przez tajemniczy świat ładu i dobrobytu rozpocznie się na dobre tam, gdzie oficjalnie powinna się zakończyć.

d1lj15o

Reżyseria i opracowanie tekstu: Szymon Waćkowski.
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Grynienko.
Muzyka: Mikołaj Grzyb.
Światło: Anna Wyszomirska.
Występują: Ewa Buda, Barbara Derlak, Katarzyna Grynienko, Maria Magdalena Modzelewska, Magdalena Ulejczyk, Mateusz Kostka, Adrian Kupczyński, Szymon Waćkowski.
Premiera: 21 lutego 2009, godz. 19:00
Spektakle: 28 lutego 2009, godz. 19:00
Miejsce: Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa-Mokotów

d1lj15o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lj15o