Trwa ładowanie...

„Teatr” wrócił

„Teatr” wróciłŹródło: Inne
d1s6669
d1s6669

Nowy redaktor naczelny – Jacek Kopciński – i nowy wydawca – Biblioteka Narodowa – to podstawowe zmiany w miesięczniku „Teatr”, który w czerwcu wznawia działalność po półrocznej przerwie.

Pismo będzie ukazywać się regularnie co miesiąc; numer letni tradycyjnie będzie podwójny.

– Jestem absolutnie przekonany, że stało się coś dobrego – powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej Michał Jagiełło.

Zaznaczył, że mimo iż „Teatr” będzie od teraz czasopismem patronackim Biblioteki Narodowej, wydawanym na zlecenie ministra kultury, to wpływ na kształt pisma i jakiekolwiek w nim zmiany ma wyłącznie redaktor naczelny i redakcja pisma.
– Dzięki Bibliotece Narodowej „Teatr” zyskuje finansową i organizacyjną stabilizację – powiedział redaktor naczelny pisma Jacek Kopciński.

d1s6669

Kopciński zastąpił na tej funkcji Janusza Majcherka; z pismem związany jest od 10 lat. Majcherek zostaje w redakcji „Teatru”.

Za najważniejszy cel Kopciński stawia sobie utrzymanie wysokiego poziomu krytyki teatralnej.
– Nie zamierzamy kreować zjawisk i wydarzeń artystycznych, skupimy się za to na opisywaniu, interpretowaniu i rzetelnej ocenie oglądanych przez nas spektakli – zapowiada.

Ostatni numer „Teatru” ukazał się w grudniu 2005 roku. Powodem zawieszenia pisma był brak funduszy.

„Teatr” poświęcony jest bieżącemu życiu teatralnemu w Polsce. Pierwszy numer wydano w październiku 1945 roku w Krakowie. Pierwsze numery ukazywały się co dwa tygodnie. Regularnie, już jako miesięcznik, zaczął ukazywać się od czerwca 1946 roku.

„Teatr” publikuje m.in. recenzje i noty z najnowszych premier w teatrach polskich, omówienia festiwali i książek poświęconych teatrowi.

d1s6669
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s6669

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj