Trwa ładowanie...

Teatr Ósmego Dnia i teczki SB

Teatr Ósmego Dnia i teczki SBŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

Teatr Ósmego Dnia przygotowuje spektakl, którego treść ma być osnuta na informacjach o jego aktorach, zawartych w teczkach Służby Bezpieczeństwa.

Spektakl ma powstać do końca 2006 roku.

– Ten spektakl powstaje trochę wbrew naszym zamiarom. Ja nie chciałam w ogóle zaglądać do teczek. Ale ostatnio dostaliśmy przypadkiem w prezencie tysiąc stron materiałów poświęconych naszej działalności opozycyjnej i okazało się, że dla Służb Bezpieczeństwa byliśmy bardzo ważnymi bohaterami, na wielką skalę – tłumaczy Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia.

Jej zdaniem, spektakl miałby uświadomić przede wszystkim ludziom młodym mechanizm funkcjonowania strasznego państwa, które tropi ludzką myśl.
– Niekontrolowana władza, w porę nie pohamowywana władza zawsze dąży do tego. (...) To jest uniwersalny temat. Mamy szansę, żeby na przykładzie własnych doświadczeń to pokazać – zaznaczyła.

d2olowy

Prawdopodobnie elementem scenografii będą teczki Służby Bezpieczeństwa. Na razie nie wiadomo, jaki tytuł będzie miał spektakl.

– Zapis naszego spektaklu, wykonany ręką pułkownika SB, to jest cymes – zapewnia Wójciak.

Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 w Poznaniu jako alternatywny Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia. Początkowo wystawiał spektakle oparte na poezji Achmatowej, Pasternaka, Mandelsztama, Villona. W latach 70. stał się teatrem opozycyjnym wobec władzy ludowej. Aktorzy zmuszeni do emigracji powrócili do Polski po 1989 roku.

Cechą charakterystyczną twórczości Teatru Ósmego Dnia jest zaangażowane i zarazem groteskowe spojrzenie na człowieka, a także autorskie scenariusze spektakli.

Zespół, nagrodzony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, występował zarówno w małych salach klubowych i kościołach, jak i w otwartych przestrzeniach miejskich na całym świecie. Obecnie ma własną scenę w Poznaniu.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj