Trwa ładowanie...
wyspiański
23-04-2010 13:41

Teatr Narodowy uczci Rok Stanisława Wyspiańskiego

Teatr Narodowy uczci Rok Stanisława WyspiańskiegoŹródło: Inne
d9ql4v6
d9ql4v6

Cykl spektakli i wydarzeń artystycznych związanych z obchodami Roku Stanisława Wyspiańskiego zaplanowano w listopadzie w Teatrze Narodowym w Warszawie. Inauguracja obchodów odbędzie się 3 listopada, potrwają one do 11 listopada.

Proponowany przez Teatr Narodowy program obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego będzie nie tylko prezentacją spektakli teatralnych. W programie, adresowanym do młodzieży szkolnej i studentów znajdzie się też cykl edukacyjny, na który złożą się: wykład, prezentujący różne aspekty i konteksty Wesela Stanisława Wyspiańskiego oraz warsztat teatralny „Ach, ta chata rozśpiewana... czyli co nas łączy dziś z Weselem ?”.

Wykład Małgorzaty Dziewulskiej pt. „Archipelag Wesela ” rozpocznie 3 listopada obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego . Wykład odbędzie się w scenografii teatralnej do spektaklu „Sędziowie” w reż. Jerzego Grzegorzewskiego.

Tego samego dnia zaplanowano wernisaż wystawy „Dom Wyspiańskiego ”, prezentującej zdjęcia ze spektakli, wystawianych w Teatrze Narodowym.

d9ql4v6

4 listopada odbędą się warsztaty teatralne dla młodzieży. Poprzez improwizowane etiudy, ćwiczenia i zabawy wokół tekstu oraz inscenizacji Wesela - uczestnicy warsztatów zastanawiać się będą nie tylko nad słowami dramatu, lecz także nad konstrukcją spektaklu oraz językiem teatralnym Jerzego Grzegorzewskiego. Będą mogli też zaproponować swoje własne pomysły i sceniczne rozwiązania.

Podczas obchodów, zaprezentowane zostaną spektakle teatralne, powstałe na podstawie tekstów Stanisława Wyspiańskiego : „Hamleta”, „Sędziów” i Wesela .

Postać i twórczość Stanisława Wyspiańskiego - miały duże znaczenie na scenie Teatru Narodowego.Pierwszy dyrektor sceny narodowej po odbudowie Jerzy Grzegorzewski chciał, aby Teatr Narodowy był „Domem Wyspiańskiego ”.

– Naszym najważniejszym punktem odniesienia jest osoba Stanisława Wyspiańskiego . Mówimy nie „dramaty Wyspiańskiego ”, lecz „osoba Wyspiańskiego ”, dlatego, ze uważamy za ogromnie ważną tę całość, jaką tworzy jego twórczość dramatopisarska, poetycka oraz plastyczna wraz z jego postawą i sposobem doświadczania świata, a w szczególności doświadczenie swego polskiego losu – ocenił Grzegorzewski.

d9ql4v6

* Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie, zmarł 28 listopada 1907 r., także w Krakowie.* Był dramatopisarzem, poetą, malarzem, projektował dekoracje teatralne, witraże (m.in. w Kościele Franciszkanów w Krakowie), polichromie. Tworzył projekty dekoracji wnętrz (np. siedziby Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie), mebli i tkanin. Malował portrety i pejzaże, jego ulubioną techniką był pastel. Należał też, obok romantyków, do największych twórców polskiego dramatu. Jego najbardziej znane dramaty to Wesele , Wyzwolenie i Noc Listopadowa.

d9ql4v6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ql4v6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj