ycipk-3x5akd

Teatr Dźwięku ku czci poległych Powstańców Warszawy

Dziś obchodzona jest 75 rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego. Wydarzenia, które zmieniło oblicze historii i stało się symbolem walki o wolność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powstanie Warszawskie wciąż jest żywe w umysłach Polaków
Powstanie Warszawskie wciąż jest żywe w umysłach Polaków (Domena publiczna)
ycipk-3x5akd

W celu upamiętnienia Powstańców, którzy zginęli podczas wojennego zrywu, powstał utwór "Kim byli” autorstwa Tomasza Rutkowskiego. Dzieło zostało zrealizowane w postaci Teatru Dźwięku.

Ten niestandardowy format w nieco inny sposób obrazuje emocje, które towarzyszyły Polakom w tym trudnym czasie. Czasie niepewności i płomiennej nadziei.

Utwór został zrealizowany pod Patronatem Honorowym Związku Powstańców Warszawskich. Opiekę merytoryczną nad pracą sprawowała Małgorzata Szmidt-Kondratiuk - prezes Fundacji Maestra i wieloletnia solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

ycipk-3x5akd

Budowanie tożsamości narodowej i wskrzeszanie historii wymaga odważnych działań oraz form przekazu. Form, które przeniosą publikę w otoczenie opisywanych ludzi i wydarzeń, oraz pozwolą dotknąć emocji które im towarzyszyły. Mam nadzieję, że zrealizowany utwór jest takim właśnie poznawczym wyrazem – mówi Tomasz Rutkowski.

Rozwijany format Teatru Dźwięku ma za zadanie stworzyć bliższą relację widza z obrazem. W tym przypadku, zamiast biletów używamy słuchawek – dodaje.

Zobacz wideo:

ycipk-3x5akd

Powstanie Warszawskie oficjalnie zakończyło się 2 października 1944 r. ok. godz. 23.30. W Ożarowie Mazowieckim podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Treść dokumentu niemal w pełni została przygotowana przez Polaków i zaakceptowana przez wojska bolszewickie.

Podpisanie układu nie wiązało się z natychmiastowym rozbrojeniem Armii Krajowej. Zgodnie z punktem czwartym dokumentu, dowództwo A.K. mogło wyznaczyć specjalne jednostki, które zostały zwolnione z obowiązku natychmiastowego złożenia broni. Działanie służyło zapewnieniu ładu i bezpieczeństwa w kraju.

W trakcie powstańczego zrywu śmierć poniosło ok. 17 tys. Powstańców Warszawy oraz ok. 130 tys. ludności cywilnej.
Duch odrodzenia Polski pozostaje wieczny.

"Powstanie Warszawskie budzi różne emocje. Moja prośba w tym ważnym dniu jest jedna. Nie oceniajmy. Pomyślmy o tych, którzy ginęli za naszą wolność”, Tomasz Rutkowski.

ycipk-3x5akd
Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3x5akd

ycipk-3x5akd
ycipk-3x5akd