Trwa ładowanie...

Teatr Dźwięku ku czci poległych Powstańców Warszawy

Dziś obchodzona jest 75 rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego. Wydarzenia, które zmieniło oblicze historii i stało się symbolem walki o wolność.

Teatr Dźwięku ku czci poległych Powstańców WarszawyŹródło: Domena publiczna
d2kj4a2
d2kj4a2

W celu upamiętnienia Powstańców, którzy zginęli podczas wojennego zrywu, powstał utwór "Kim byli” autorstwa Tomasza Rutkowskiego. Dzieło zostało zrealizowane w postaci Teatru Dźwięku.

Ten niestandardowy format w nieco inny sposób obrazuje emocje, które towarzyszyły Polakom w tym trudnym czasie. Czasie niepewności i płomiennej nadziei.

Utwór został zrealizowany pod Patronatem Honorowym Związku Powstańców Warszawskich. Opiekę merytoryczną nad pracą sprawowała Małgorzata Szmidt-Kondratiuk - prezes Fundacji Maestra i wieloletnia solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Budowanie tożsamości narodowej i wskrzeszanie historii wymaga odważnych działań oraz form przekazu. Form, które przeniosą publikę w otoczenie opisywanych ludzi i wydarzeń, oraz pozwolą dotknąć emocji które im towarzyszyły. Mam nadzieję, że zrealizowany utwór jest takim właśnie poznawczym wyrazem – mówi Tomasz Rutkowski.

d2kj4a2

Rozwijany format Teatru Dźwięku ma za zadanie stworzyć bliższą relację widza z obrazem. W tym przypadku, zamiast biletów używamy słuchawek – dodaje.

Zobacz wideo:

Powstanie Warszawskie oficjalnie zakończyło się 2 października 1944 r. ok. godz. 23.30. W Ożarowie Mazowieckim podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Treść dokumentu niemal w pełni została przygotowana przez Polaków i zaakceptowana przez wojska bolszewickie.

Podpisanie układu nie wiązało się z natychmiastowym rozbrojeniem Armii Krajowej. Zgodnie z punktem czwartym dokumentu, dowództwo A.K. mogło wyznaczyć specjalne jednostki, które zostały zwolnione z obowiązku natychmiastowego złożenia broni. Działanie służyło zapewnieniu ładu i bezpieczeństwa w kraju.

W trakcie powstańczego zrywu śmierć poniosło ok. 17 tys. Powstańców Warszawy oraz ok. 130 tys. ludności cywilnej.
Duch odrodzenia Polski pozostaje wieczny.

"Powstanie Warszawskie budzi różne emocje. Moja prośba w tym ważnym dniu jest jedna. Nie oceniajmy. Pomyślmy o tych, którzy ginęli za naszą wolność”, Tomasz Rutkowski.

d2kj4a2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kj4a2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj