Trwa ładowanie...
warszawa
23-04-2010 13:40

Teatr Dramatyczny obchodzi 50. urodziny

Teatr Dramatyczny obchodzi 50. urodzinyŹródło: Inne
d4k0bdi
d4k0bdi

Specjalny cykl przedstawień autorstwa m.in. Krystiana Lupy , Agnieszki Glińskiej i Roberta Wilsona, „Noc Teatrożerców” oraz wystawa i gala jubileuszowa - uczczą przypadające w tym roku 50-lecie stołecznego Teatru Dramatycznego.

– Nie chcieliśmy, by było to jednorazowe wydarzenie, dlatego postanowiliśmy uczcić 50-lecie cyklem imprez, który trwa już od początku roku. Uroczysta gala jubileuszowa odbędzie się 13 grudnia, wtedy też będzie miała miejsce premiera „Iwony, księżniczki Burgunda”, nawiązująca do polskiej prapremiery dramatu Witolda Gombrowicza sprzed 50 lat z pamiętną rolą Barbary Krafftówny – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie Teatru Dramatycznego jego dyrektor artystyczny Piotr Cieślak.

W pierwszym półroczu w ramach jubileuszu Teatr zaprezentował „Widzialną ciemność” w reż. Marka Kality, „Leonce'a i Lenę” w reż. Michała Borczucha oraz „Niepokoje wychowanka Toerlessa” w reż. Kuby Kowalskiego. Ponadto gościnnie wystąpili: „Ballet Preljocal&Granular Synthesis” oraz "Compagnie Kaefig". W czerwcu odbył się Tydzień Teatru Ukraińskiego, w trakcie którego zaprezentowano trzy przedstawienia ukraińskiego reżysera Andrija Żołdaka. *Dużym zainteresowaniem cieszy się także ostatnia premiera (8 września) „Pippi Pończoszanka” w reż. Agnieszki Glińskiej. * Od początku roku trwają również prace nad projektem Roberta Wilsona z udziałem polskich aktorów, którego premiera jest planowana na listopad. Na 22 września natomiast przewidziano premierę spektaklu „Peer Gynt” w reżyserii Pawła Miśkiewicza, którego pokazy warsztatowe miały miejsce w maju. 29 września zaś rozpocznie się festiwal twórczości Krystiana Lupy , zainauguruje go „Zaratustra”.

Od 18 września na parkanie stołecznych Łazienek będzie można oglądać wystawę „50 lat Teatru Dramatycznego w plakacie”. W październiku ekspozycja zostanie przeniesiona do Wilanowa. Ponadto w listopadzie odbędzie się w Teatrze Dramatycznym „Noc Teatrożerców”, podczas której oprócz obejrzenia kilku spektakli publiczność będzie miała okazję spotkania się z aktorami Teatru.

d4k0bdi

Z okazji jubileuszu uruchomiony został specjalny serwis www.td50.pl.Obchody honorowym patronatem objęła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Teatr Dramatyczny pod obecną nazwą działa od 1957 r. Powstał w roku 1949 jako Teatr Domu Wojska Polskiego, a w roku 1955 jego siedzibą stał się stołeczny Pałac Kultury i Nauki. Jego pierwszym dyrektorem artystycznym był Marian Meller. Na przestrzeni 50 lat tę funkcję pełnili tak znani twórcy jak m.in. Jan Świderski, Andrzej Szczepkowski, Gustaw Holoubek czy Zbigniew Zapasiewicz.

W Teatrze swoje pierwsze przedstawienia realizował Konrad Swinarski, a dramaturgiczne debiuty mieli Tadeusz Różewicz („Kartoteka”) i Sławomir Mrożek („Policja”). W latach 70. na deskach Dramatycznego powstawały znane spektakle Jerzego Jarockiego (m.in. „Rzeźnia” i „Ślub” Witolda Gombrowicza ), a w latach 80. wystawiono tam przedstawienie „Ja, Fauerbach” z wielką rolą Tadeusza Łomnickiego.

Obecnie z Teatrem Dramatycznym współpracuje wielu znanych reżyserów m.in. Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, Krystian Lupa i Agnieszka Glińska. Teatr od 2002 r. jest również organizatorem festiwalu Spotkania, odwołującego się do tradycji Warszawskich Spotkań Teatralnych.

d4k0bdi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k0bdi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj