Trwa ładowanie...
kobieta
23 kwietnia 2010, 13:45

Taslima Nasrin znalazła schronienie w Uppsali

Taslima Nasrin znalazła schronienie w UppsaliŹródło: AFP
d1nznti
d1nznti

Powieściopisarka z Bangladeszu Taslima Nasrin, której grożą śmiercią islamscy fundamentaliści, znalazła schronienie w Uppsali w Szwecji - podała w poniedziałek rzeczniczka szwedzkiego Pen Clubu.

- Taslimie Nasrin zaoferowano schronienie w Uppsali na dwa lata - podała rzeczniczka Maria Modig.
Wyjaśniła, że pisarka będzie dysponowała tam mieszkaniem i comiesięczną kwotą na utrzymanie.

Urodzona w 1962 roku Taslima Nasrin, która z zawodu jest ginekologiem, dała się poznać m.in. dzięki esejom i artykułom o sytuacji kobiet w Bangladeszu, bitych i prześladowanych przez mężów, cierpiących z powodu zarażenia chorobą weneryczną lub AIDS, traktowanych bez zrozumienia w rodzinie, społeczeństwie, a nawet ze strony lekarzy.

Modig nie była w stanie potwierdzić wysokości kwoty na utrzymanie, która według szwedzkiej prasy ma wynieść 5 tys. koron (około 530 euro). Więcej informacji rzeczniczka nie podała ze względów bezpieczeństwa.

W listopadzie pani Nasrin opuściła Kalkutę, gdzie dosięgły ją groźby ekstremistów. Kilka miesięcy spędziła w ukryciu w Delhi. Od marca przebywa na uchodźstwie w Szwecji.

d1nznti

Z rodzinnego kraju musiała uciekać w 1994 roku, kiedy radykalni muzułmanie oskarżyli ją o bluźnierstwo, jakiego miała według nich dopuścić się w powieści Lajja (Wstyd), w której opisała życie hinduskiej rodziny prześladowanej przez społeczność muzułmańską, stanowiąca w Bangladeszu większość.

Zdaniem Nasrin islam jest jedyną przyczyną problemów ciążących na kobietach w Bangladeszu.

W 2002 roku została nawet skazana na rok więzienia. Dla wywarcia presji na rząd Bangladeszu w sprawie jej ukarania doprowadzono do ogłoszenia strajku generalnego oraz zorganizowano demonstrację, w której udział wzięło ok. 300 tys. muzułmanów.

*W maju tego roku Nasrin otrzymała francuską nagrodę im. Simone de BeauvoirO wolność kobiet w świecie”. * Laureatka wielu międzynarodowych nagród, w 1995 roku uhonorowana została nagrodą im. Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski bojownikom o prawa człowieka.

d1nznti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nznti

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj