Trwa ładowanie...
nagroda
23-04-2010 13:37

Targi książki w Jerozolimie – nagroda dla Kołakowskiego

Share
Targi książki w Jerozolimie – nagroda dla KołakowskiegoŹródło: Inne
d1iyctq

18. lutego rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Jerozolimie. Pierwszego dnia imprezy wręczona zostanie Wielka Nagroda Jerozolimska, którą w tym roku otrzyma prof. Leszek Kołakowski .

Kołakowski będzie drugim polskim laureatem tej nagrody, po Zbigniewie Herbercie, który otrzymał ją w 1991 roku. Wyróżnienie to przyznawane jest od 1963 roku pisarzom, których dzieła odnoszą się do zagadnień ludzkiej wolności, polityki i sprawowania władzy. Wśród nagrodzonych do tej pory znaleźli się m.in. Susan Sontag , Jorge Luis Borges , Eugene Ionesco , Milan Kundera .

Jerozolimskie targi odbywają się co dwa lata. W tym roku uczestnictwo w nich polskich pisarzy stanowić będzie swego rodzaju preludium do Roku Polskiego, jakim ogłoszono w Izraelu 2008 rok. Gośćmi tegorocznych jerozolimskich targów będzie trójka polskich pisarzy: Olga Tokarczuk , Paweł Smoleński i Andrzej Sapkowski .

d1iyctq

Olga Tokarczuk zaprezentuje m.in. swoją najnowszą książkę Anna Inn w grobowcach świata , która wpisuje się w wielki międzynarodowy projekt wydawniczy, w ramach którego wybrani pisarze z pięciu kontynentów na nowo interpretują starożytne mity.

Paweł Smoleński jest autorem zbioru reportaży 85583 Izrael już nie frunie – o problemach współczesnego Izraela.

Powieści fantasy Andrzeja Sapkowskiego znane są na całym świecie, również w Izraelu, choć do tej pory żadna z nich nie została przetłumaczona na hebrajski. Powieści Sapkowskiego znane są w Izraelu głównie w przekładach na język rosyjski.

Jerozolimskie targi zakończą się 23. lutego.

d1iyctq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iyctq
d1iyctq