Wybitny polski poeta, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.
Został on wyróżniony najwyższym tytułem akademickim za to, że w swojej twórczości najtrudniejsze pytania stawia wnikliwie i prosto, prowadzi dialog z tradycją i stale wyraża to, co paląco aktualne. Jak zaznaczono we wniosku o tytułu doktora honoris causa, Różewicz , obchodzący w 2006 roku 85 urodziny a którego książki przełożono na 42 języki, wciąż pozostaje najczęściej tłumaczonym współczesnym autorem polskim.
Jeden z recenzentów, prof. Zbigniew Majchrowski, podkreślił, że * Tadeusz Różewicz nieustanne zaskakuje czytelników i krytyków swą niezwykłą innowacyjnością* (...) i w niejednym rozpoznaniu wręcz wyprzedza nadchodzące wypadki.
– Nie ma w tej chwili w Polsce człowieka, który mówi prościej, wyraźniej, dosadniej i mądrzej. Różewicz mówił zawsze swoim głosem. Mówił swoim głosem wtedy, kiedy był w partyzantce, mówił swoim głosem w okresie stalinizmu, w okresie odwilży, w latach 60-tych, mówi dalej, tym swoim głosem, który się nie boi opinii, nie boi się krytyków – powiedział rektor UG prof. Andrzej Ceynowa.
Z okazji nadania Tadeuszowi Różewiczowi tytułu doktora honoris causa UG uczelniane wydawnictwo przygotowało dwie publikacje. Pierwszą z nich jest bibliofilskie – w ograniczonym, numerowanym nakładzie – wydanie trzech opowiadań Tadeusza Różewicza , powstałych w różnym czasie, połączonych motywem morskim i tytułem Stare młode serce. Druga, to zbiór studiów i szkiców autorstwa młodszych i najmłodszych polonistów gdańskich, zatytułowany Powracając do Różewicza, zawierający rozbiory krytyczne twórczości doktora honorowego uczelni.
* Tadeusz Różewicz jest 46. doktorem _honoris causa_ Uniwersytetu Gdańskiego.* Pierwszy tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego został nadany 19 sierpnia 1974 roku inż. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii.
W gronie honorowych doktorów gdańskiej uczelni znajdują się m.in. dr Richard von Weizsaecker, Guenter Grass , Francois Mitterrand, Lech Wałęsa, prof. Leszek Kołakowski , Madelleine K. Albright, prof. Harold Scheraga, Andrzej Wajda, prof. Władysław Bartoszewski .