Trwa ładowanie...
d365fnx

Tadeusz Olszewski nie żyje. Pisarz i działacz ruchu homoseksualnego miał 79 lat

Tadeusz Olszewski był poetą i autorem prekursorskiej powieści o tematyce gejowskiej "Zatoka ostów", która czekała na wydanie ponad 20 lat. "Bardzo chciałem ją wydać, bo byłem przekonany, że spowoduje ogromny ferment" – mówił Olszewski po latach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tadeusz Olszewski był autorem, dziennikarzem, podróżnikiem
Tadeusz Olszewski był autorem, dziennikarzem, podróżnikiem (facebook.com/gejerel)
d365fnx

Wiadomość o śmierci Olszewskiego pojawiła się na fanpage'u książki "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" Krzysztofa Tomasika. "Bardzo smutna wiadomość, w wieku 79 lat zmarł Tadeusz Olszewski, pisarz, jeden z pierwszych działaczy ruchu homoseksualnego w Polsce" – czytamy na Facebooku.

Obejrzyj: Z tymi co się znają - Jerzy Pobocha

"W 'Gejerelu' znalazło się zdjęcie z 1987 roku ze spotkania Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego, na którym widać Olszewskiego obok m.in. Andrzeja Selerowicza i Ryszarda Kisiela".

d365fnx

Tadeusz Olszewski był absolwentem polonistyki na UW. W wieku 20 lat zadebiutował jako poeta, do 2015 r. wydał dziesięć zbiorów wierszy. Był podróżnikiem, dziennikarzem i krytykiem literackim. Współpracował z redakcją "Ilustrowanego Magazynu Turystycznego Światowid", "Tygodnika Kulturalnego", miesięcznika "Okolice". Na początku lat 90., pod pseudonimem Tomasz Seledyn, redagował gejowskie pismo "Okay".

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

W połowie lat 80. napisał powieść "Zatoka ostów", która ukazała się dopiero w 2008 r.

- Miałem pewne wątpliwości, czy tę książkę wydawać, bałem się, że dzisiaj może wydać się anachroniczna. Przekonała mnie dopiero reakcja młodych ludzi zainteresowanych literaturą, w efekcie zmieniłem do niej stosunek i stwierdziłem, że jednak nadal ma rację bytu – mówił Olszewski po wydaniu powieści na łamach dwumiesięcznika "Replika".

d365fnx

Podziel się opinią

Share
d365fnx
d365fnx