Tadeusz Cegielski: bohaterowie Chmielewskiej są przekomiczni
Historyk, pisarz, autor kryminałów Tadeusz Cegielski o zmarłej w poniedziałek Joannie Chmielewskiej, autorce powieści obyczajowych, kryminalnych i sensacyjnych:
Historyk, pisarz, autor kryminałów Tadeusz Cegielski o zmarłej w poniedziałek Joannie Chmielewskiej , autorce powieści obyczajowych, kryminalnych i sensacyjnych:
"Sam nie należałem może do najwierniejszych czytelników Joanny Chmielewskiej, ale jej książki towarzyszyły mi od lat 60. Zawsze byłem przekonany, że są fantastyczną literaturą odzwierciedlającą jasne i ciemne strony naszego życia w PRL. Zwrócę uwagę na obserwacje tej pisarki czynione w kręgach przede wszystkim inteligenckich - powieści Chmielewskiej, opisujące życie architektów, plastyków, historyków sztuki, kolekcjonerów, otwierały perspektywę na tę właśnie grupę społeczną. Cechują się niesłychanym humorem.
Postaci, które autorka wykreowała, są po prostu przekomiczne. Pan Lesio i różne postaci kobiece to autentyczni ludzie tamtej epoki. Aby uatrakcyjnić nam wędrówkę po świecie inteligenckiej Warszawy, Chmielewska wprowadzała intrygę kryminalną, która wędrówkę tę czyni o wiele bardziej atrakcyjną.
Twórczość Chmielewskiej, ciesząca się olbrzymią popularnością także u Rosjan, ma uniwersalny wymiar. Jest coś bardzo uniwersalnego w tych powieściach, skoro przekładały się one również na realia i pojęcia właściwe na przykład dla społeczeństwa rosyjskiego. Chmielewska trafiała w problem człowieka żyjącego w socjalizmie, mającego swój mały świat, swoje wzloty i upadki.
Bohaterowie jej książek to ludzie przeżywający zarówno wielkie chwile, jak i wielkie wpadki. Czytelnik szybko się z tymi postaciami utożsamia. Chmielewska reprezentowała obszar literatury popularnej. Dobry autor tekstów popularnych to ktoś, kto ma idealny słuch do tego, co dzieje się w społeczeństwie oraz tego, czego ludzie oczekują. Joanna Chmielewska miała tę cechę".