Trwa ładowanie...
d10435d
radom
23 kwietnia 2010, 13:57

Tablica poświęcona prof. Kołakowskiemu została odsłonięta w Radomiu

d10435d
d10435d

Tablica poświęcona prof. Leszkowi Kołakowskiemu została odsłonięta w Radomiu. Umieszczono ją na fasadzie kamienicy, w której w dzieciństwie mieszkał filozof. Uroczystość rozpoczęła II Festiwal Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego .

Tablicę odsłoniła córka zmarłego w lipcu ubiegłego roku uczonego, Agnieszka Kołakowska.

Kołakowska podkreśliła, że jej ojciec czuł się bardzo związany z Radomiem.
- Był bardzo zaszczycony, kiedy został honorowym obywatelem miasta Radom. Był bardzo szczęśliwy, kiedy tu przyjechał w 2007 roku i został tak bardzo ciepło przez wszystkich przyjęty. Strasznie się cieszę, że mogę tutaj być i odsłonić tę tablicę - zapewniła.

Leszek Kołakowski - wybitny filozof, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek - urodził się 23 października 1927 roku w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 w Oxfordzie, w wieku 82 lat.

d10435d

O swoim rodzinnym mieście Kołakowski mawiał: „To mój środek świata. Radom, czyli Kielecczyzna, na co radomiacy trochę się boczą. Ziemia uboga i bogata. Kartofliska, na których żyły polska kultura, polski język. Ziemia Jana Kochanowskiego i Stefana Żeromskiego ” - wspominał w rozmowach ze Zbigniewem Mentzlem .

Od 1993 roku Kołakowski był honorowym obywatelem Radomia. Po raz ostatni odwiedził Radom w październiku 2007 r. Miasto zorganizowało dla niego wielką fetę z okazji 80. urodzin.

Specjalnym autobusem oznaczonym symboliczną tabliczką „Radom – Oxford” Kołakowski wraz z żoną odbył sentymentalną podróż po mieście. Odwiedził kamienicę przy ul. Niedziałkowskiego 26, w której mieszkał jako mały chłopiec. Nie krył radości, kiedy na jego podwórku powitali go mieszkańcy domu i młodzi muzycy z młodzieżowej orkiestry dętej.

Pomysłodawcą ufundowania pamiątkowej tablicy jest radomski artysta plastyk prof. Zbigniew Kamieński.

d10435d

Odsłonięcie tablicy zainaugurowało II Festiwal Filozofii „Okna”. Organizatorem imprezy jest Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu.

Dyrektor placówki Renata Metzger powiedziała, że idea festiwalu poświęconego filozofii zrodziła się w 2007 r. podczas uroczystych obchodów 80. urodzin profesora Leszka Kołakowskiego w Radomiu.

Według szefowej Resursy, impreza ma na celu propagowanie filozofii jako nauki i zarazem sposobu na życie.
- Poprzez szereg artystycznych działań w połączeniu z częścią publicystyczno-naukową ma otwierać symboliczne „Okna” w świadomości jej uczestników - poszerzać horyzonty i kreować twórcze i intelektualne postawy - podkreśliła Metzger.

d10435d

W tegorocznych „Oknach” wezmą udział m.in. prof. Maria Dzielska, ks. Henryk Paprocki, prof. Zbigniew Kuderowicz, Agnieszka Kołakowska i Jacek Bocheński.

*Dotychczas na festiwalu gościli m.in. prof. Jan Woleński , prof. Tadeusz Bartoś , prof. Mirosław Żelazny i prof. Andrzej Bartczak. * W ramach festiwalu organizowane będą specjalistyczne warsztaty i zajęcia grupowe, skierowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i studentów. Zaplanowano także otwarcie wystawy prac Jerzego Nowosielskiego, spektakle i recital poezji śpiewanej. Impreza potrwa do soboty.

d10435d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10435d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj