Trwa ładowanie...
palestyna
01-06-2010 14:25

Szwedzki pisarz Henning Mankell na statku z pomocą dla Gazy

Szwedzki pisarz Henning Mankell znajduje się na jednym ze statków "Flotylli Pokojowej na rzecz Strefy Gazy", przejętej siłą przez izraelskich komandosów.

Share
Szwedzki pisarz Henning Mankell na statku z pomocą dla GazyŹródło: Inne
d46b6ni

Szwedzki pisarz Henning Mankell, autor kryminałów policyjnych o komisarzu
Wallanderze, znajduje się na jednym ze statków "Flotylli Pokojowej na rzecz Strefy Gazy", przejętej* w poniedziałek siłą przez izraelskich komandosów - podał szwedzki oddział NGO Ship to Gaza.*

62-letni pisarz, dołączył w niedzielę do konwoju na pokładzie małej jednostki po wielogodzinnych negocjacjach z władzami cypryjskimi i tureckimi.

Mankell, którego kryminały sprzedawane są na całym świecie, a serial "Wallander" wyprodukowały dwie telewizje - szwedzka i brytyjska - wyjaśniał swoje zaangażowanie na rzecz Palestyńczyków potrzebą konkretnego działania.

d46b6ni

Wśród około 600-700 propalestyńskich aktywistów, oprócz Mankella w akcji uczestniczyło wielu europejskich deputowanych oraz Mairead Corrigan Maguire z Irlandii Północnej, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 roku.

W poniedziałek nad ranem izraelska marynarka wojenna zaatakowała konwój sześciu statków z pomocą* dla Strefy Gazy. Otoczono wszystkie statki, a następnie dokonano abordażu, napotykając ostry opór* ze strony propalestyńskich działaczy; ponad 10 z nich zginęło. Według izraelskiej telewizji śmierć* poniosło 19 działaczy.*

Jak poinformowała izraelska armia w oświadczeniu, komandosi zostali ostrzelani i zaatakowani nożami. W wyniku tego co najmniej czterech żołnierzy zostało rannych.

d46b6ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46b6ni