Trwa ładowanie...
palestyna
01-06-2010 14:25

Szwedzki pisarz Henning Mankell na statku z pomocą dla Gazy

Szwedzki pisarz Henning Mankell znajduje się na jednym ze statków "Flotylli Pokojowej na rzecz Strefy Gazy", przejętej siłą przez izraelskich komandosów.

Szwedzki pisarz Henning Mankell na statku z pomocą dla GazyŹródło: Inne
d36034j
d36034j

Szwedzki pisarz Henning Mankell, autor kryminałów policyjnych o komisarzu
Wallanderze, znajduje się na jednym ze statków "Flotylli Pokojowej na rzecz Strefy Gazy", przejętej* w poniedziałek siłą przez izraelskich komandosów - podał szwedzki oddział NGO Ship to Gaza.*

62-letni pisarz, dołączył w niedzielę do konwoju na pokładzie małej jednostki po wielogodzinnych negocjacjach z władzami cypryjskimi i tureckimi.

Mankell, którego kryminały sprzedawane są na całym świecie, a serial "Wallander" wyprodukowały dwie telewizje - szwedzka i brytyjska - wyjaśniał swoje zaangażowanie na rzecz Palestyńczyków potrzebą konkretnego działania.

Wśród około 600-700 propalestyńskich aktywistów, oprócz Mankella w akcji uczestniczyło wielu europejskich deputowanych oraz Mairead Corrigan Maguire z Irlandii Północnej, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 roku.

d36034j

W poniedziałek nad ranem izraelska marynarka wojenna zaatakowała konwój sześciu statków z pomocą* dla Strefy Gazy. Otoczono wszystkie statki, a następnie dokonano abordażu, napotykając ostry opór* ze strony propalestyńskich działaczy; ponad 10 z nich zginęło. Według izraelskiej telewizji śmierć* poniosło 19 działaczy.*

Jak poinformowała izraelska armia w oświadczeniu, komandosi zostali ostrzelani i zaatakowani nożami. W wyniku tego co najmniej czterech żołnierzy zostało rannych.

d36034j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36034j