Szwedzka młodzież poznaje Bodzentyn Dawida Rubinowicza
Gimnazjaliści ze Szwecji przyjechali do Bodzentyna (Świętokrzyskie), aby poznać przedwojenny sztetl oraz wojenne losy miasteczka, w którym mieszkał autor Pamiętnika Dawid Rubinowicz.
Przyjazd młodzieży jest efektem współpracy Towarzystwa Dawida Rubinowicza i Szwedzkiego Komitetu Przeciwko Antysemityzmowi. To pierwsza, pilotażowa wizyta; jesienią Bodzentyn gościć będzie kolejną grupę - zapowiedział prezes Towarzystwa Jan Pałysiewicz.
Do Bodzentyna przyjechało 38 gimnazjalistów z miasta Orebre wraz z opiekunami. We wtorek zwiedzali miasteczko, wędrując trzema szlakami tematycznymi, które opowiadają o dawnych dziejach Bodzentyna, historii społeczności żydowskiej oraz o II wojnie światowej.
Przewodnikami młodych Szwedów byli ich rówieśnicy z Bodzentyna, którzy pod kierunkiem nauczycieli przygotowywali się do wizyty. Gimnazjaliści z Orebre przed przyjazdem do Polski na lekcjach historii poznawali dzienniki Rubinowicza i książkę Z Bodzentyna do Auschwitz i Bergen-Belsen Gołdy Szachter Kalib.
Bodzentyńska młodzież przygotowała dla swoich gości opartą na Pamiętniku Rubinowicza pantomimę do Bolera Ravela. W programie wizyty Szwedów na ziemi świętokrzyskiej są też Starachowice, gdzie mieścił się obóz pracy dla ludności żydowskiej oraz Michniów - wieś spacyfikowana przez Niemców, będąca symbolem martyrologii polskich wsi.
Goście ze Szwecji pojadą następnie do Krakowa i Oświęcimia.
Dawid Rubinowicz (1927-1942) to syn mleczarza z podkieleckiego Krajna, autor pamiętników opisujących prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej, zamordowany w wieku 15 lat przez Niemców. Podczas okupacji hitlerowskiej rodzina Dawida została przesiedlona do getta w Bodzentynie. Zginęli we wrześniu 1942 w niemieckim obozie zagłady w Treblince. Odnalezione po wojnie w Bodzentynie zapiski Dawida zostały opublikowane w wielu krajach świata.
Gołda Szachter urodziła się w 1931 roku w najbogatszej rodzinie żydowskiej w Bodzentynie. W pierwszej części książki opisuje przedwojenne życie małego miasta, poprzez opowieści bliskich sięgając do lat 20. ub. wieku. Druga część opisuje tragiczne losy żydowskiej rodziny podczas hitlerowskiej okupacji. Wspomnienia Gołdy The Last Selecion: A Child's Journey Through the Holocaust ukazały się w USA w 1991 roku. Towarzystwo Dawida Rubinowicza wydało je po polsku w 2009 roku.