Trwa ładowanie...
d3qyipp

Sztuka częściowo napisana przez Szekspira

d3qyipp
d3qyipp

Odkryta ok. 300 lat temu teatralna sztuka Podwójna nieprawda (ang. Double Falsehood) jest częściowo napisana przez Williama Szekspira (1564-1616) - twierdzi profesor angielskiej literatury z uniwersytetu w Nottingham Brean Hammond.

Hammond cytowany przez wtorkowe, brytyjskie media, we współpracy z domem wydawniczym Arden, przygotowuje do druku nowe zbiorowe wydanie dzieł Szekspira , w którym po raz pierwszy znajdzie się Podwójna nieprawda.

Według niego mistrz ze Stratfordu jest autorem fragmentów sztuki i napisał ją wspólnie z innym dramatopisarzem Johnem Fletcherem, z którym współpracował także w pracach nad co najmniej dwoma innymi inscenizacjami, w tym o Henryku VIII.

Podwójna nieprawda została odkryta ok. 300 lat temu przez ówczesnego impresario teatralnego Lewisa Theobalda, przekonanego o tym, iż jest to dzieło Szekspira . Jednak XVIII-wieczni szekspirolodzy zdyskwalifikowali dramat, uznając go za nieautentyczny.

d3qyipp

W ocenie prof. Hammonda analiza tekstu sugeruje, iż rękę Szekspira można rozpoznać w pierwszych dwóch aktach i zapewne również w dwóch scenach aktu III. Szekspirolog twierdzi, że dramat oparty jest na zagubionej od dawna sztuce Cardenio, dla której podstawą były losy hiszpańskiego błędnego rycerza z La Manchy - Don Kichota.

Dzieło Cervantesa zostało przetłumaczone na angielski w 1612 r. Podwójne kłamstwo było wystawiane tylko dwa razy w 1613 r. Szekspir współpracował z Fletcherem pod koniec życia.
- Co najmniej połowa sztuk teatralnych napisanych w czasach, w których żył Szekspir , powstała zbiorowymi siłami kilku autorów - wskazuje prof. Hammond.

d3qyipp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj