Trwa ładowanie...
tolkien
23-04-2010 13:42

Szopka z hobbitami

Szopka z hobbitamiŹródło: Inne
d44e6uf
d44e6uf

Kilkanaście stajenek ze zwierzętami, betlejemskie domki i szopa zbudowana ze stuletnich desek tworzą żywą szopkę, która stoi na palcu Jana Pawła II przy kieleckiej katedrze. W kościele franciszkanów można oglądać szopkę nawiązującą do Władcy pierścieni Tolkiena .

Największą atrakcją szopki na wzgórzu katedralnym są zwierzęta, m.in: mulica, kucyk, owce, kozy, muflony, lamy i króliki. Szopę zbudowano ze stuletnich desek z pochodzących z remontowanego dachu katedry. Figurę Dzięciątka pobłogosławił podczas audiencji generalnej 12 grudnia papież Benedykt XVI.

Żywą szopkę otwarto już w sobotę. Podczas inauguracji kielczanie dekorowali stojące wokół stajenek choinki i śpiewali kolędy. Przez całe święta przy żłóbku kolędują zespoły ludowe i dziecięce.

W kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu po raz drugi stanęła szopka inspirowana twórczością Tolkiena . Aniołami są w niej elfy, m.in. Arwena, a pasterzami - hobbici. Świat zła symbolizują upiory Nazgule, piekłem jest Mordor.W szopce stoi również czarodziej Gandalf.

d44e6uf

Oprócz postaci z książek brytyjskiego pisarza w szopce, która ma około 30 metrów kwadratowych powierzchni, zgodnie z tradycją znajduje się Jezusek, Matka Boska i święty Józef. Stanęły tam także m.in. figurki patrona zakonników - świętego Franciszka, świętej Klary, Matki Teresy z Kalkuty, Ojca Pio i króla Jana III Sobieskiego.

Szopkę tworzył przez trzy lata zafascynowany twórczością Tolkiena zakonnik Jerzy Stopa, który jest kapelanem w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Dedykował ją swoim chorym Aniołom - tym, którzy odeszli i tym, którzy są pośród nas.

d44e6uf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44e6uf