Trwa ładowanie...

"Szkoła żon" i "Mazepa" w Teatrze Polskim w nowym sezonie

Nowy sezon w Teatrze Polskim w Warszawie zapowiada się bogato. W planach jest m.in. siedem premier - w tym dramaty Moliera i Słowackiego, koncert jubileuszowy, salony poezji i fora dyskusyjne.

"Szkoła żon" i "Mazepa" w Teatrze Polskim w nowym sezonieŹródło: "__wlasne
dbyulev
dbyulev

Pierwszą premierą sezonu 2011/2012 w Teatrze Polskim w Warszawie będzie "Szekspir Forever!" - monodram w wykonaniu dyrektora naczelnego tego teatru Andrzeja Seweryna. Przedstawienie jest inspirowane spektaklem "Wyobraźcie sobie..." w reż. Jerzego Klesyka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Seweryn jest także autorem koncepcji artystycznej spektaklu. Aktor w interaktywnym dialogu z widzem opowiada o świecie Szekspira . Pokazuje człowieka w chwilach triumfu, zwątpienia i klęski. Rozmawia o ludzkich słabościach, a równocześnie o sile marzeń. W spektaklu będzie można usłyszeć fragmenty dzieł Szekspira m.in. Hamleta , Makbeta , Romea i Julii , Henryka V, Burzy , Ryszarda III, Sonetów . Fragmenty ułożą się w opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka.

"Ten spektakl będzie próbą dialogu z publicznością. Będę gotów do tej rozmowy i mam nadzieję, że widzowie również" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Andrzej Seweryn. Premiera "Szekspir Forever!" planowana jest na 10 września. Kolejną premierą Teatru Polskiego będzie Szkoła Żon Moliera w reż. Jacques'a Lassalle'a. Zagrają m.in.: Anna Cieślak, Andrzej Seweryn, Piotr Bajtlik i Ewa Makomaska. "Lassalle jest jednym z największych współczesnych reżyserów. Zrealizował już ponad 140 przedstawień. Jacques jest wielkim znawcą Moliera . Wie o nim więcej niż my o Mickiewiczu " - mówił w poniedziałek Seweryn. Szkołę żon będzie można zobaczyć na dużej scenie od 15 października.

Na 12 listopada zaplanowana jest premiera przedstawienia poświęconego współczesnej Rosji "Niepokorni.ru". Spektakl ten to współczesna Rosja widziana oczami dysydentów. To historie życia i buntu opisane słowami dawnych i współczesnych rosyjskich bardów, m.in. Aleksandra Galicza, Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego . Zagrają m.in. Grażyna Barszczewska, Iza Kuna , Marta Kurzak i Piotr Bajtlik. Teatr Polski nawiązuje także do starożytności. 10 grudnia na dużej scenie wystawiona będzie Hekabe Eurypidesa w reż. Karoliny Labakhuy. Zagrają m.in. Natalia Sikora, Magdalena Smalara, Paweł Ciołkosz i Olgierd Łukaszewicz. "Wystawienie tej sztuki jest naszą troską o to, aby powracać do źródeł. Żeby dzięki Eurypidesowi i dzięki Grekom zastanowić się nad tym, czy należy przebaczać" - powiedział Seweryn.

29 stycznia 2012 roku Teatr Polski będzie obchodził 99 lat istnienia. Z tej okazji odbędzie się koncert jubileuszowy "Noc w Polskim - Msza Kreolska" w reż. Karoliny Labakhuy. "Nie jest niczym nowym, że w Teatrze Polskim obchodzi się rocznicę powstania teatru. Nasi poprzednicy także świętowali ten dzień. My robimy to może trochę bardziej uroczyście i głośno" - tłumaczył Seweryn. Pierwszą premierą 2012 roku będzie Zwiastowanie Paula Claudela w reż. Estończyka Lembita Petersona. Akcja dramatu toczy się w średniowiecznej Francji. Osią zdarzeń jest ponadczasowy dylemat: dwie kobiety kochają jednego mężczyznę, dwóch mężczyzn pragnie jednej kobiety. W spektaklu zagrają m.in. Halina Łabonarska, Marta Kurzak, Lidia Sadowska, Wojciech Czerwiński i Piotr Bajtlik. Premiera 25 lutego 2012 roku.

dbyulev

31 marca na dużej scenie Teatru Polskiego zobaczyć będzie można premierę Mazepy Juliusza Słowackiego w reż. Piotra Tomaszuka. Główne role zagrają: Katarzyna Zawadzka w roli Amelii i Daniel Olbrychski w roli Wojewody. Ostatnią premierą sezonu 2011/2011 będzie spektakl "Sny/Pokolenie Jeans" Nikolaja Chaliezina i Natalii Kolady w reż. autorów, zaplanowany na 2 czerwca 2012 roku. To sztuka o współczesnych, młodych Białorusinach, którzy we własnym kraju muszą walczyć o wolność - myślenia, działania, wyrażania siebie. Akcja utworu dzieje się w Związku Radzieckim i współcześnie na Białorusi.

Oprócz premier w Teatrze Polskim odbędą się m.in.: salony poezji (poezja Tadeusza Różewicza , Czesława Miłosza , Andrzeja Bursy i Rafała Wojaczka ), fora dyskusyjne Teatru Polskiego - m.in. "Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie" z udziałem Magdaleny Środy i Marka Jurka , czytania otwarte cyklu korespondencji - m.in. Jarosława Iwaszkiewicza z Czesławem Miłoszem oraz pokazy spektakli dyplomowych szkół teatralnych.

dbyulev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj