*Spektakl „Hamlet'44” na motywach sztuki Szekspira , będący próbą odczytania szekspirowskiego „być albo nie być” w kontekście narracji o współczesnej i powstańczej stolicy - to jedna z inicjatyw przygotowywanych w ramach obchodów 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. * - Co roku na rocznicę wybuchu Powstania przygotowujemy projekty kulturalne, mające językiem sztuki mają opowiadać o zrywie, próbujące odpowiadać na pytanie o jego sens. W tym roku proponujemy spektakl Pawła Passiniego „Hamlet '44” na motywach sztuki Szekspira . Wybraliśmy Szekspira , ponieważ był artystą potrafiącym zadawać pytania o samotność i trud podejmowania decyzji, ważne w kontekście powstańczych dylematów - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, na terenie którego odbędzie się spektakl.
Reżyser „Hamleta '44” Paweł Passini podkreśla, że spektakl jest projektem specyficznym, zwłaszcza że tłem dla aktorów będzie mur pamięci z nazwiskami poległych w Powstaniu. W sztuce wystąpią także żyjący uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz - w charakterze statystów - mieszkańcy stolicy.
- To, że stolica od 64 lat wciąż się odbudowuje, przebudowuje i zmienia zawdzięczamy niesamowitej energii wypływającej właśnie z Powstania. Mówi się, że Warszawa jest miastem bez pewnego środka i centrum, ale ja myślę, że tym środkiem i sercem miasta jest właśnie Powstanie i pamięć o nim. Samo Powstanie także było wielkim spektaklem akcji i wyzwań rzucanych wrogowi, co także chcemy przekazać w przedstawieniu - zaznaczył Passini.
Jak podkreśla odtwórca roli tytułowej, Maciej Wyczański, głównym dylematem powstańczego Hamleta jest pytanie, czy wziąć udział w Powstaniu i czy ten zryw coś da.
- W tym spektaklu Hamlet podejmując decyzję o udziale w Powstaniu i rozmawiając o tym z kolejnymi bliskimi mu osobami, trochę się z nimi żegna na swój sposób i zamyka pewne sprawy. Musi się odciąć od wszystkiego, żeby pójść do Powstania. Nie potrafi się tylko odciąć od ducha ojców, walczących w kolejnych powstaniach, od ducha pewnego poczucia obowiązku walki. To chyba jest dla niego najtrudniejsze - ocenił Wyczański.
Premiera „Hamleta '44” odbędzie się 1 sierpnia. Kolejne spektakle będą grane do 6 sierpnia w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny po rejestracji pod adresem mailowym hamlet@1944.pl.