Trwa ładowanie...
szekspir
23 kwietnia 2010, 13:40

Szekspir zawładnął Gdańskiem

Szekspir zawładnął GdańskiemŹródło: Inne
d2z2j52
d2z2j52

Dziś rusza Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.

PIERWSZE WYDANIE SZTUK SHAKESPEARE'A

W tym roku Festiwal został zorganizowany już po raz jedenasty. Pokazanych zostanie dziewięć spektakli oraz przeprowadzimy bogaty program działań edukacyjnych. Zaprezentujemy spektakle m.in. z USA, Niemiec, Gruzji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski.

Wydarzeniem najbliższej edycji festiwalu będzie przyjazd do Gdańska jednego z największych światowych reżyserów teatralnych – Lwa Dodina wraz z jego najnowszym spektaklem „Król Lear” przygotowanym w Teatrze Małym w Sankt Petersburgu.

Bardzo istotną częścią festiwalu, przeznaczoną przede wszystkim dla młodych ludzi, będzie program edukacyjny „Międzynarodowej Letniej Akademii Teatru i Dramatu”. Oferta Akademii jest różnorodna i obejmuje między innymi: warsztaty teatralne (prowadzone m.in. przez aktorów nowojorskiego Aquila Theatre i niemieckiego reżysera Roberto Ciullego); warsztaty fotograficzne, plastyczne - „murales” oraz dziennikarskie. Odbędzie się szereg spotkań i dyskusji z aktorami, twórcami i krytykami teatralnymi zaproszonymi na festiwal.

d2z2j52

Fundacja Theatrum Gedanense, nawiązując do wielowiekowej tradycji wizyt zagranicznych trup teatralnych w Gdańsku w czasie Targów św. Dominika, corocznie organizuje Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, mający już trwałe miejsce wśród najbardziej znaczących imprez kulturalnych Wybrzeża w sezonie letnim.

Historia festiwalu sięga 1993 roku, kiedy zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie. Do udziału w nich zapraszane były najlepsze polskie przedstawienia szekspirowskie sezonu a także inne ciekawe spektakle polskie i zagraniczne. W 1997 roku, w czasie obchodów milenium Gdańska, rozszerzono formułę Gdańskich Dni Szekspirowskich przygotowując Festiwal Szekspirowski. Zainaugurowano również ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską danego sezonu artystycznego z nagrodą Złotego Yorick’a przyznawaną co roku przez Zarząd Fundacji. Od tego czasu w sierpniu każdego roku, zgodnie z tradycją Fundacja stara się sprowadzać najbardziej interesujące adaptacje sztuk Szekspira z Polski i zagranicy. Od 2000 roku spektakle zagraniczne prezentowane w czasie Festiwalu są oficjalnie rekomendowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych.

Fundacja Theatrum Gedanense upatruje możliwości przyszłego rozwoju Gdańska w nawiązaniu do tradycji i roli kulturalnej miasta w minionych wiekach. W epoce renesansu Gdańsk był najważniejszym miastem w basenie Morza Bałtyckiego a jego znaczenie kulturalne jako miejsca, w którym żyli i tworzyli artyści z całej Europy, nie ustępowało jego znaczeniu gospodarczemu. Działalność Fundacji Theatrum Gedanense ma na celu odbudowanie pozycji Gdańska na kulturalnej mapie Europy.

Festiwal zakończy się 11 sierpnia.

d2z2j52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj