Trwa ładowanie...

Szekspir zatryumfował w Sopocie

Szekspir zatryumfował w SopocieŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Juliusz CezarWilliama Szekspira w reżyserii Jana Englerta w kategorii spektaklu telewizyjnego oraz słuchowisko radiowe „Gdzie jest ten tani kupiec” w reżyserii Waldemara Modestowicza zostały laureatami VI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2006”.

„Juliusz Cezar” pokonał 14 konkurentów.

Nagrody dotyczące spektaklu teatralnego TV przyznano także w następujących kategoriach: reżyseria – Marcin Wrona za spektakl „Skaza” Marzeny Brody; oryginalny polski tekst dramatyczny – Krzysztof Bizio za utwór „Fotoplastikon” w reż. Piotra Łazarkiewicza; zdjęcia – Jacek Petrycki za spektakl „Duszyczka” według Tadeusza Różewicza w reż. Jerzego Grzegorzewskiego oraz spektakl „Tajny agent” wg Josepha Conrada w reż. Krzysztofa Zaleskiego; scenografia – Anna Wunderlich za spektakl „Skaza” w reż. Marcina Wrony; muzyka oryginalna – Paweł Mykietyn za spektakl „Piaskownica” Michała Walczaka w reż. Dariusza Gajewskiego; montaż – Jan Sieczkowski za spektakl „Duszyczka” w reż. Jerzego Grzegorzewskiego.

W kategorii rola kobieca nagrodę odebrała Dorota Kolak za rolę Majorowej w spektaklu „Padnij” Pawła Demirskiego i Andrzeja Mańkowskiego w reż. Macieja Pieprzycy; a za rolę męską – Krzysztof Globisz, który wcielił się w Verloca w spektaklu „Tajny agent” w reż. Krzysztofa Zaleskiego oraz Georgio w spektaklu „Małe piwo” Alistera Beatona w reż. Waldemara Krzystka.

d28vbtj

Spektakle telewizyjne oceniało jury w składzie: Krystyna Janda, Laco Adamik, Maciej Ignacy Englert, Zygmunt Konieczny i Tadeusz Nyczek.

W poszczególnych kategoriach przyznano także nagrody dla słuchowisk teatralnych: reżyseria – Julia Wernio za słuchowisko „Salto” (Jedynka Polskie Radio); scenariusz oryginalny – Alicja Bykowska-Salczyńska za słuchowisko „Gdzie jest ten tani kupiec” (Dwójka Polskiego Radia); scenariusz będący adaptacją – Maria Brzezińska za słuchowisko „Treny dla Amelii” według poezji Stanisława Buczyńskiego (Polskie Radio Lublin); realizację akustyczna – Tomasz Perkowski za słuchowiska „Szalona lokomotywa” i „Układanka” (Jedynka Polskie Radio); opracowanie muzyczne – Małgorzata Małaszko za słuchowiska: „Salto”, „Szalona lokomotywa”, „Układanka” (Jedynka Polskie Radio) oraz „Zwiastowanie” (Naczelna Redakcja Programów Katolickich).

Nagrodę w kategorii rola kobieca odebrały ex equo Maria Kościałkowska za rolę Lachesis w słuchowisku „Mojry” (Polskie Radio Kraków) oraz Zofia Saretok za rolę Babki Gizeli w słuchowisku „Gdzie jest ten tani kupiec” (Dwójka Polskie Radio). Za najlepszą rolę męską nagrodzono Mariusza Benoita za rolę Radia pełniącego funkcję Narratora w słuchowisku „Gdzie jest ten tani kupiec” (Dwójka Polskie Radio).

W skład jury oceniającego słuchowiska wchodzili m.in. aktorka Marta Lipińska, wiceprezydent Sopotu Wojciech Fułek, reżyser Krzysztof Zaleski oraz redaktor naczelny Redakcji Kultury Polskiego Radia Wojciech Zimiński. O laury ubiegało się 21 słuchowisk radiowych.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj