Trwa ładowanie...
szekspir
23-04-2010 13:49

Szekspir od podszewki

Szekspir od podszewkiŹródło: AFP
d2ml5zs
d2ml5zs

Im mniej wiemy o jego życiu, tym mniej szans na to, że jego dzieła zostaną przesłonięte przez plotki, brudy i dyrdymały z jego kuchni, sypialni czy salonu.

PIERWSZE WYDANIE SZTUK SZEKSPIRA

Zastanawiam się czasem, co by było, gdyby William Szekspir znalazł czas na spisanie własnej biografii. Inni ludzie w jego epoce potrafili spisywać swoje dzieje i robili to z dużą ochotą i przyjemnością.

Dowodzą tego chociażby burzliwe losy florenckiego rzeźbiarza opisane w „Benvenuta Celliniego żywocie własnym”, w którym słynny florencki artysta spisał swój barwny życiorys. Dzięki temu o życiu Benvenuta Celliniego wiemy dziś więc praktycznie wszystko. O życiu Williama Szekspira – nie wiemy prawie nic. A co by było, gdyby Szekspir – rozstawszy się z teatrem w wieku 46 lat – zabrał się do pisania pamiętników?

Przede wszystkim nie byłoby już miejsca na te wszystkie debilne teorie spiskowe, którymi mniej więcej co siedem lat częstują nas kolejni „odkrywcy” i domorośli szekspirolodzy. Słyszeliśmy już, że dzieła Williama Szekspira tak naprawdę napisał Christopher Marlowe , Francis Bacon albo też Edward de Vere. Ostatnio popularność zyskała teoria, że pod literackim pseudonimem William Szekspir w rzeczywistości kryje się Henry Neville, polityk i dyplomata. Zdaniem Brendy James i Williama Rubinsteina – autorów teorii, że Neville był Szekspirem – takie dzieła, pełne aluzji politycznych i głębokich analiz społecznych, prędzej mógł napisać człowiek obyty w świecie niż niewykształcony syn biednego rękawicznika.

Peter von Matt

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d2ml5zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ml5zs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj