Trwa ładowanie...

Szczecin kulturalnym łącznikiem Polski ze Skandynawią

W dniach 16-17 marca w Szczecinie zainauguruje “Nordic Cross Point”. Będzie to coroczne, międzynarodowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja Skandynawii, przybliżenie Polski i Szczecina skandynawskim sąsiadom, jak i promocja współpracy polsko-skandynawskiej w dziedzinie m.in. kultury

Szczecin kulturalnym łącznikiem Polski ze SkandynawiąŹródło: E. Dzikowska & I. Staniszewski - Norwedzy w tradycyjnych strojach
d3jl3df
d3jl3df

Szczecin kulturalnym łącznikiem Polski ze Skandynawią

* W dniach 16-17 marca w Szczecinie zainauguruje “Nordic Cross Point”. Będzie to coroczne, międzynarodowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja Skandynawii, przybliżenie Polski i Szczecina skandynawskim sąsiadom, jak i promocja współpracy polsko-skandynawskiej w dziedzinie m.in. kultury. Zdaniem organizatorów, stolica Pomorza Zachodniego idealnie nadaje się jako miejsce, które może odegrać kluczową rolę w zacieśnianiu tego typu relacji Polski z krajami nordyckimi.*

Dla entuzjastów Laponii organizatorzy przygotowali prezentację poświęconą wędrówkom w ojczyźnie Saamów – rdzennych mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego. Będzie też można zapoznać się z Wyspami Owczymi (niemal nieznanym w Polsce archipelagiem) oraz ich mieszkańcami – Farerów będących jednym z najmniejszych narodów Europy. Natomiast w ramach panelu “Norway Inspires” zaplanowano dyskusję na temat norweskich inspiracji dotyczących architektury, życia codziennego i tamtejszej kuchni.

Fani designu znajdą również coś dla siebie. Zarówno ci najmłodsi, jak i nieco starsi. Dla tych pierwszych na Zamku przygotowano warsztaty architektoniczne i o kulturze Saamów (“Dzieci Słońca i Zorzy”), a dla drugich – serię wystaw. Jedna z nich powstała z udziałem szwedzkiej firmy Kinnarps, która pokaże kreatywny proces powstawania mebla. Z kolei Hafart zaprezentuje przykłady skandynawskiej myśli wzorniczej: lampy, szkło, ceramikę, przedmioty użytkowe. W programie zaplanowano także prezentacje i dyskusje z ekspertami.

Wielbiciele książek i ruchomych obrazów z Północy nie powinny być także zawiedzeni. Dzięki uprzejmości Ambasady Królestwa Szwecji wydarzenie uświetnią wystawy odnoszące się do twórczości Astrid Lindgren (szwedzkiej ikony literatury dziecięcej) i Tomasa Tranströmera (pisarza - laureata literackiej Nagrody Nobla w 2011 roku - określanego przez niektórych “szwedzkim Miłoszem”), a także ekspozycja “Pejzaże powieści kryminalnej”.Ponadto zostanie zorganizowany panel, podczas którego będzie można porozmawiać z ekspertami o fenomenie literatury dziecięcej i kryminalnej. W Kinie Zamek odbędzie się spotkanie z Muminkami, które poprowadzi Przemysław Głowa, oraz pokaz skandynawskich filmów: „Kłopotliwy człowiek” Jensa Liena, „W lepszym świecie” Susanne Bier, a także dzieło Erika Poppe – „Zniknięcie”. W ramach sobotnich wydarzeń zaplanowano również rowerowy przejazd przez
miasto szlakiem miejsc związanych ze Skandynawią. Dla zapaleńców dwóch kółek zostanie przygotowana na małym dziedzincu Zamku wystawa Tomasza Domagalskiego. Będzie można podziwiać zabytkowe, jak i bardziej nietypowe eksponaty.

d3jl3df

Zwieńczeniem każdego dnia “Nordic Cross Point” będzie koncert muzyczny. W piątek w hotelu Radisson Blu panel biznesowy uświetni Nordic Jazz Session z udziałem szczecińskiego duetu MacKazana, zaś na sobotę zaplanowano w zamkowej Sali Bogusława koncert “Missa Rotna” autorstwa duńskiego kompozytora Benta Pedera Holbecha. Wystąpią: Jolanta Szczepaniak, Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Iwony Wiśniewskiej-Salamon oraz Szczeciński Zespół Wokalny pod dyrekcją Urszuli Żmijewskiej. Także w sobotę, w Teatrze Kana, w ramach “Nordic Cross Point” odbędzie się występ krakowskiego duetu “Karpaty Magiczne” pod hasłem “Deep North – Tundra Space”. Anna Nacher i Marek Styczyński zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż do krainy lodu i śniegu, na bezkresne, tundrowe płaskowyże i do serca dzikich gór Laponii.

Artystycznym dopełnieniem będzie niedzielny, muzyczno-taneczny spektakl w Teatrze Pleciuga pod tytułem “Eachtra - celtycka podróż szlakami wikingów”. Wystąpią: zespół “JRM (Jig&Reel Maniacs)” z Poznania oraz zespół tańca irlandzkiego “Ellorien” z Wrocławia.

Organizatorami Nordic Cross Point są Polska Fundacja Sportu i Kultury oraz Magazyn Skandynawski „Zew Północy”. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Szczecin. Patronat nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Gospodarki, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydent Miasta Szczecin. Patronat honorowy objęli: Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, która ponadto pełni rolę patrona merytorycznego tego wydarzenia, a także cztery skandynawskie ambasady: Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii i konsulaty: Danii, Norwegii, Szwecji i Islandii. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem pełni Akademia Sztuki, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny , Koło Naukowe „ Escape” oraz Carolina Medical Center. Partnerem generalnym jest Zamek Książąt Pomorskich, a mecenasem – Unity Line.

* 16 -17.03.2012 - Nordic Cross Point Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich, Hotel Radisson Blu www.nordiccrosspoint.pl*

d3jl3df
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jl3df