Odszedł jeden z najwybitniejszych literaturoznawców powojennych, uczeń Kazimierza Wyki , autor przede wszystkim Zmiany warty, pracy niesłychanie odkrywczej, która zmieniła sposób widzenia i rytm biegu literatury - powiedział krytyk literacki prof. Leszek Szaruga .
Jan Błoński , wielka osobowość polskiej literatury, zmarł we wtorek 10 lutego w Krakowie w wieku 78 lat.
Według Szarugi , Błoński jako historyk literatury dał się poznać jako wybitny znawca twórczości renesansowej, barokowej, np. Sępa Szarzyńskiego , był znawcą literatury francuskiej. Jego kolejne książki, kolejne prace były niezwykle odkrywcze i wnosiły wiele nowego do życia literackiego.
Błoński był strasznie wymagający wobec literatury. Był jednym z tych krytyków, którzy programują bieg literatury. Był krytykiem, który stawiał przed literaturą kolejne zadania. Domagał się od literatury, żeby była nie tylko pięknym sposobem mówienia i opowiadania o naszym życiu, ale żeby była świadectwem tego życia, potrafiła osądzać współczesność - mówił Szaruga
- W jakiejś mierze był kontynuatorem Conrada , który nakazywał wymierzanie sprawiedliwości widzialnemu światu przez literaturę - dodał.
Nie należy zapominać, zauważył Szaruga , że Błoński był jednym z uczniów Kazimierza Wyki, którzy tworzyli pewien klimat literatury po 1956 roku. Znalazł się w gronie tych krytyków, jak Andrzej Kijowski , Jacek Łukasiewicz , Konstanty Puzyna, z kolei znawca teatru, którzy wyznaczali sposób widzenia literatury i potrafili uporać się z tym, co w owym czasie było niesłychanie trudne - z cenzurą. To było bardzo ważne.