Trwa ładowanie...

System Windows w języku boliwijskich Indian

System Windows w języku boliwijskich IndianŹródło: Inne
dvu4jzd
dvu4jzd

Aby rozpocząć, należy wcisnąć Qallariy (wym. kaljari). W języku keczua, którym mówi jedna trzecia Boliwijczyków, słowo to oznacza „start” i taką właśnie funkcję przypisano mu w boliwijskiej wersji systemu operacyjnego Windows.

Uroczysta premiera Windowsów w języku keczua odbyła się w piątek. Prezydent Evo Morales, pierwszy indiański przywódca Boliwii, znalazł sojusznika w firmie Microsoft, prowadząc kampanię popularyzacji języka rdzennej ludności swego kraju, potomków Inków.

Jako pierwsi z systemu Windows w swym ojczystym języku skorzystają indiańscy członkowie zgromadzenia konstytucyjnego, pracujący w Sucre (boliwijskiej stolicy) nad nową ustawą zasadniczą.

W Internecie jest już dostępna „łatka”, która tłumaczy menu systemu operacyjnego na język keczua. Microsoft przygotował ją we współpracy z kilkoma uniwersytetami na południu Peru, gdzie również mówi się w języku keczua. Lingwiści pracowali przez trzy lata, kompilując słownik adekwatny do oprogramowania firmy Microsoft. Sytuację komplikowało to, że keczua ma 22 dialekty, które trzeba było jakoś pogodzić na potrzeby komputeryzacji.

Na pojęcie „plik” wybrano „kipu”, czyli określenie stosowanego w państwie Inków systemu zapisu liczb i mnemotechnicznego utrwalania innych danych za pomocą węzłów wiązanych na różnokolorowych sznurkach.

„Internet” to w języku keczua Llika, czyli termin określający pajęczą sieć.

Windowsy są już dostępne w 48 wersjach językowych, łącznie z tak egzotycznymi jak maoryjski i zulu. Wersja keczua zaczęła się już firmie Billa Gatesa opłacać – rząd Peru zamówił 5 tysięcy komputerów z Windowsami w tym języku.

dvu4jzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj