Trwa ładowanie...

Święty Mikołaj od reniferów i zimy woli basen i Facebooka

Święty Mikołaj nie mieszka w Laponii. Ma 66 lat i na co dzień wygrzewa się na Kanarach.

Święty Mikołaj od reniferów i zimy woli basen i FacebookaŹródło: Instagram.com
d3h0i3k
d3h0i3k

Co roku niemal każda stacja telewizyjna puszcza ten sam materiał. Na pewno go widzieliście – brzuchaty facet w przebraniu Mikołaja czyta listy, po czym siada do sań zaprzężonych w renifery. Opuszcza rodzinne pielesze i mknie do grzecznych dzieci.

Co prawda to nie reklama Coca-Coli, ale równie genialny produkt marketingowy. Stoją za nim Finowie, a konkretnie właściciele Wioski Świętego Mikołaja znajdującej się niecałe 10 km od lapońskiego Rovaniemi.

Wdowa po prezydencie i Wujek Markus

Choć Wioska powstała w latach 80., to jej historia sięga okresu powojennego. W ramach pomocy dla regionu postanowiono wybudować chatkę, aby rozkręcić ruch turystyczny.

d3h0i3k

W 1950 r. do Laponii przyleciała Eleonora Roosevelt. Dzięki wizycie wdowy po prezydencie USA wzrosło zainteresowanie Rovaniemi, jak i samą Laponią. Pomógł też niejaki Wujek Markus. Lokalny radiowiec w 1927 r. ogłosił, że w Laponii odkryto "fabrykę Świętego Mikołaja". Od tego czasu religijno-popkulturowy mit zrósł się z regionem.

Sześć lat później stały już tam poczta, kawiarnie i sklepy z pamiątkami. Kolejne lata przyniosły nowe inwestycje, bazę unowocześniono i rozbudowano. Decyzja o pojawieniu się parku była logicznym posunięciem.

Dziś to wielomilionowy biznes. Turyści z całego świata, rocznie ok. 300 tys., przyjeżdżają, aby m.in. na własne oczy zobaczyć słynną pocztę, biuro Świętego Mikołaja, zjeść w restauracji, gdzie wszystko zrobione jest z lodu, zostawić mnóstwo pieniędzy (zdjęcie z Mikołajem kosztuje 50 euro) i poznać gospodarza. A właściwie dwóch.

Mikołajów dwóch

W 2017 r. "The New York Times" opublikował artykuł poświęcony fenomenowi fińskiego parku rozrywki. I choć autorowi nie udało się ustalić prawdziwych personaliów "oficjalnego Mikołaja", to dziennikarz Rod Norland, dotarł do jego "rywala".

d3h0i3k

Okazuje się, że kilkaset metrów od biura Mikołaja rezyduje Mikołaj Numer Dwa. Też mówi kilkoma językami, ma brodę i okulary. Cierpliwie pozuje do zdjęć i wsłuchuje się w życzenia dzieci, które siadają mu na kolanach.

Jednak w odróżnieniu od pierwszego nie utrzymuje z uporem maniaka, że jest "prawdziwym świętym". Kari Eskeli ma 66 lat. W rodzinnej Finlandii spędza tylko sezon turystyczny, gdzie pracuje w pocie czoła.

d3h0i3k

Potem, z gardłem zdartym od ciągłego "Ho Ho Ho", wraca na Wyspy Kanaryjskie. Spędza tam większość roku, bo, jak sam przyznaje, nie znosi zimy. Jeśli jesteście ciekawi, co robi w wolnym czasie, wystarczy wejść na jego Facebooka albo Instagrama. I pozazdrościć.

d3h0i3k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h0i3k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj