Prawie trzystu wystawców weźmie udział w tegorocznej, szóstej edycji Targów Książki w Krakowie . Targi, które rozpoczną się za tydzień, 24 października, zakończą się trzy dni później. W tym roku gościem honorowym wydarzenia są Węgry.
O coraz ważniejszej roli krakowskich targów świadczy zwiększająca się z każdym rokiem liczba widzów (rok temu było ich prawie 18 tys.) i wystawców. W tym roku swój udział zapowiedziało prawie 300 wydawców, którzy zaprezentują oni kilka tysięcy tytułów. Nie zabraknie spotkań z autorami - swój udział potwierdzili m.in. Wisława Szymborska, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, ks. Mieczysław Maliński, Jerzy Pilch, Ewa Lipska, Józef Baran, Krystyna Nepomucka, Ludwik Jerzy Kern, Janusz Anderman.
Już po raz trzeci organizatorzy imprezy zapraszają wydawców zagraniczych do przedstawienia oferty swojego kraju. Po Austrii (dwa lata temu) i Francji (ubiegły rok) przyszła pora na Węgry. Z tej okazji zostanie zaprezentowanych ponad 100 książek węgierskich. Już teraz warto zapowiedzieć promocję książki Istvana Kovacsa - pisarza, tłumacza i jednocześnie konsula generalnego Węgier w Krakowie.
Po raz kolejny też polscy studenci romanistyki przyznają swoją nagrodę Gouncourtów - wyróżnienie dla najlepszej książki francuskiej wydanej w poprzednim roku. Laureata poznamy 26 października. Swoją obecność na targach zapowiedział Christophe Donner, zwycięzca studenckich Gouncourtów sprzed roku.
Jednym z ważniejszych punktów targów będzie wręczenie tegorocznej edycji Nagrody im. Jana Długosza. Do nagrody, przyznawanej za książki z szeroko pojętej humanistyki, nominowanych jest 10 autorów. Laureata poznamy 24 października, podczas uroczystej gali w Kopalni Soli w Wieliczce.
W programie są także liczne imprezy towarzyszące, w tym m.in. przyznanie Orderu Uśmiechu. Niestety, jego laureatka, autorka sagi o Harrym Potterze - J.K. Rowling najprawdopodobniej nie przyjedzie do Krakowa.
Ciekawie zapowiada się też prezentacja faksymilowej edycji pelplińskiej Biblii Gutenberga. Licząca 200 egzemplarzy edycja faksymilowa zostanie wydana dla uczczenia 550. rocznicy rozpoczęcia przez Gutenberga prac nad drukiem Biblii.
Zobacz pełny program 6. Targów Książki w Krakowie