Fundacja im. Ludwika Zamenhofa proponuje, aby 94. Światowy Kongres Esperanto odbył się w 2009 roku w Białymstoku, miejscu urodzin Zamenhofa, dla uczczenia przypadającej wtedy 150. rocznicy urodzin twórcy tego międzynarodowego języka - poinformował prezes fundacji Jarosław Parzyszek.
Zaznaczył, że Polski Związek Esperantystów, która to organizacja jest też członkiem Fundacji im. Zamenhofa, wystąpiła już formalnie w tej sprawie do zarządu Światowego Związku Esperantystów, bo to on podejmuje ostateczną decyzję.
Według Parzyszka, niewykluczony jest przyjazd w czerwcu do Białegostoku przedstawicieli zarządu ŚZE, mający na celu skontrolowanie bazy noclegowej i konferencyjnej w Białymstoku i okolicach. W kongresach esperantystów uczestniczy nawet 5 tys. osób - trzeba im zapewnić noclegi i odpowiedniej wielkości salę do obrad plenarnych.
Prezes Parzyszek poinformował, że na przełomie lipca i sierpnia we Florencji odbędzie się tegoroczny kongres i w jego trakcie może zostać zaakceptowana oferta z Białegostoku.
Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku w 1859 roku.W tym 30-tysięcznym wówczas mieście spędził dzieciństwo, dorastając w społeczeństwie zróżnicowanym kulturowo i narodowościowo. Wtedy postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miałby pomóc w unikaniu konfliktów narodowościowych lub religijnych.
* Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto („mający nadzieję”), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie już istniejących.* Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku.
Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo. Szacuje się, że biegle w tym języku porozumiewa się kilkaset tysięcy osób.
Fundacja im. Ludwika Zamenhofa została założona w 1987 roku, podczas odbywającego się wtedy w Warszawie Światowego Kongresu Esperanto z okazji 100-lecia tego języka; jego uczestnicy przyjechali też do Białegostoku.
Jednym z pierwszych planów założonej wówczas fundacji była budowa dużego centrum kongresowego pod nazwą Światowe Centrum Esperanta w Białymstoku, ale pomysł przerósł możliwości organizacyjne i finansowe fundacji.
Obecnie tamtejsi esperantyści mają swój własny lokal, w którym funkcjonuje niewielkie centrum esperanta, zwane też klubem. Fundacja wraz z Białostockim Towarzystwem Esperantystów zajmuje się tam m.in. upamiętnianiem rocznic związanych z Zamenhofem i organizuje kursy językowe.