23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki.
Tego dnia w całej Polsce przygotowano wiele atrakcji, aby tym, co nie sięgają zbyt często po książkę pokazać, że czytanie jest świetną rozrywką, a tych, którzy już to wiedzą, utwierdzić w tym przekonaniu.
Instytut Książki przygotował akcję „ Ty i on, ty i ona, oni razem – na jednym zdjęciu. Ludzie i książki, książki i ludzie – jednego dnia w jednym miejscu”.
W ramach tego multimedialnego projektu goście są proszeni o przyniesienie swojej ulubionej książki lub czegokolwiek innego nadającego się do czytania. Będzie można przeczytać ulubiony fragment do kamery, wyznać wszystkim swą miłość do Tomka Sawyera, zaprotestować przeciw komercjalizacji literatury, poskarżyć się na znajomych, którzy przetrzymują pożyczone książki, a nawet zademonstrować ćwiczenia prostej postawy z książką na głowie.
Akcja startuje w sobotę, 23 kwietnia, w Galerii Camelot, o godzinie 10.00 i potrwa do wieczora.
Także wydawnictwa przygotowały się do święta. Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało dla czytelników ofertę specjalną.* W księgarniach PWN, które będą otwarte cały dzień, *klienci dokonujący zakupu otrzymają tradycyjny upominek wręczany tego dnia (obyczaj wywodzi się z Katalonii, gdzie w dniu św. Jerzego, patrona regionu, mieszkańcy od lat dają sobie książki i róże.)
W Warszawie Muzeum Drukarstwa przygotowało wystawy „Faksymile Biblii Gutenberga” i „Alchemia książki” ilustrującej powstawanie książki, tego magicznego przedmiotu, niezastąpionego niczym przyjaciela i towarzysza człowieka w jego duchowych, artystycznych i intelektualnych wędrówkach i poszukiwaniach.
W Trójmieście odbędzie się Parada z Książką. Muzykanci, dzieci przebrane za postacie z baśni, gdańscy radni i wszyscy miłośnicy książek przejdą w kolorowej paradzie od Złotej Bramy do Dworu Artusa. Ten barwny korowód rozpocznie finał gdańskich obchodów Światowego Dnia Książki. W Parku Oliwskim natomiast, w różnych częściach jednocześnie będą rozgrywać się scenki przedstawiające obrazki z baśni Andersena.
Światowy Dzień Książki został ustanowiony w 1996 roku na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Dzień 23 kwietnia został wybrany z uwagi na fakt, iż tego dnia przypada rocznica śmierci Cervantesa i Szekspira.