Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Celebrujemy twórczość legendarnego pisarza
Światowy Dzień Czytania Tolkiena jest świętem, podczas którego świętujemy twórczość J.R.R. Tolkiena. Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantasy w historii.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena
Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto obchodzone od 2003 r. z inicjatywy światowego fanklubu The Tolkien Society. Tego dnia biblioteki i placówki kulturowe organizują różnego rodzaju wydarzenia dotyczące twórczości J.R.R. Tolkiena – konkursy, panele dyskusyjne, imprezy cosplayowe itd.
W fikcyjnym świecie Tolkiena data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.
Tematem tegorocznego święta jest „Tolkien i tajemniczość”.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena – kim był J.R.R. Tolkien?
John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich pisarzy. Największą popularnośc przyniosły mu książki, których akcja odbywa się w świecie Śródziemia, jak ”Hobbit” czy trylogia ”Władcy pierścieni”.
J.R.R. Tolkien pracował również jako profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytet Oxfordzkim. Opublikował łącznie ponad 100 prac naukowych. Uczestniczył także przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego tuż po pierwszej wojnie światowej – Oxford English Dictionary.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena – ciekawostki z życia pisarza
- Tolkien uczył się wielu języków, w tym polskiego. Jednak nasz nauka naszego ojczystego języka go przerosła. W liści do syna Christhopera w 1944 roku napisał „I can't write Russian and find Polish rather sticky yet” – „Nie potrafię pisać po rosyjsku, a w polskim czuję się jeszcze dość niepewnie”.
- Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Okrąża ona Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jego średnica szacowana jest na 42 km. Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.
- Pisarz w dzieciństwie został ukąszony przez tarantulę. Pomimo że nie cierpiał z tego powodu na arachnofobię , w jego książkach pająki utożsamiane są ze złem.
- Na twórczość autora bardzo duży wpływ miał udział w I wojnie światowej. Po wybuchu wojny został powołany do oddziału strzelców z Lancashire, gdzie odpowiadał za łączność oraz tłumaczenia. W 1916 roku brał czynny udział bitwie nad Sommą − najkrwawszych starciem podczas I wojny światowej. Jednak 8 listopada musiał opuścić front z powodu objawów gorączki okopowej.