Trwa ładowanie...
opera
23-04-2010 13:19

Światowa premiera opery Wybór Zofii

Share
Światowa premiera opery Wybór ZofiiŹródło: Inne
dk7x1mh

W sobotę 7 grudnia na scenie londyńskiej Opery Królewskiej Covent Garden odbyła się światowa premiera opery Wybór Zofii, będącej adaptacją znanej powieści Williama Styrona z 1979 roku.

Jest to studium spustoszenia psychologicznego w wyniku pobytu w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. W 1982 roku Wybór Zofii został zekranizowany i został wyróżniony Oskarem.

Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem widzów, tym bardziej, że Opera Królewska obniżyła aż o połowę ceny najdroższych biletów, ze 100 do 50 funtów ($75), mimo że każdy spektakl kosztuje $150.000.

dk7x1mh

Na premierze było (podobno) wiele znanych osobistości - w tym Meryl Streep, która grała role Sophie w adaptacji filmowej książki, Madonna oraz studiująca w Wielkiej Brytanii Chelsea Clinton.

Dyrygentem Sophie's Choice jest Simon Rattle, reżyserem jest Trevor Nunn, inscenizator wielu znakomitych przedstawień w londyńskim Teatrze Narodowym, tytułową rolę śpiewa powszechnie podziwiana i piękna niemiecka śpiewaczka - mezzo-sopran, Angellika Kirschlager. Autorem muzyki i libretta jest 67-letni brytyjski kompozytor Nicholas Maw. Jest to jego pierwsza opera od 30 lat.

Wybór Zofii opowiada o perypetiach duchowych przybyłej do Ameryki młodej, pięknej Polki, która przeżyła obóz w Oświęcimiu i której tytułowy wybór polegał na określeniu, które z jej dzieci trafi do komory gazowej.

dk7x1mh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk7x1mh
dk7x1mh