Trwa ładowanie...

Światowa premiera "Listów" Johna Lennona 9 października

Korespondencja Johna Lennona, eks-Beatlesa, jednej z najbardziej wpływowych osobistości popkultury XX wieku z rodziną i przyjaciółmi trafi do księgarń 9 października. Światowa premiera książki zbiegnie się z 72. rocznicą urodzin muzyka

Światowa premiera "Listów" Johna Lennona 9 październikaŹródło: "__wlasne
dgu08q9
dgu08q9

* Korespondencja Johna Lennona , eks-Beatlesa, jednej z najbardziej wpływowych osobistości popkultury XX wieku z rodziną i przyjaciółmi trafi do księgarń 9 października. Światowa premiera książki zbiegnie się z 72. rocznicą urodzin muzyka.*

Tom korespondencji brytyjskiego muzyka w opracowaniu Huntera Daviesa ,autora oficjalnej biografii zespołu The Beatles i dziennikarza muzycznego, zawiera niemal trzysta listów i pocztówek, często wzbogaconych dowcipnymi rysunkami autorstwa muzyka.

Najwcześniejsze zachowane pismo to kartka wysłana przez 11-letniego Johna do ciotki Harriet z podziękowaniem za prezenty bożonarodzeniowe. Kartką świąteczną (z 1958 roku) jest też pierwszy list Johna do przyszłej żony - Cynthii, z rysunkami na pierwszej i ostatniej stronie i sześcioma kartkami wewnątrz wypełnionymi powtarzaną frazą "Kocham cię Cyn".

Książka dokumentuje rozwój i powolny rozpad pierwszego małżeństwa Lennona i trudne stosunki z synem Julianem. Zawiera również listy pisane do pozostałych członków "Wielkiej Czwórki": Paula McCartneya, George'a Harrisona i Ringo Starra.

Publikacja zawiera także jedyny zachowany, nigdy nie wysłany, listo do Stu Sutcliffe'a, pierwszego basisty The Beatles, szkolnego przyjaciela Lennona. Sutcliffe wyjechał z zespołem na koncerty do Hamburga, jednak postanowił nie wracać do Anglii z resztą przyjaciół. Pozostał w Niemczech gdzie poświęcił się malarstwu. Krótko po odejściu z zespołu zmarł na udar mózgu.

dgu08q9

Poza poważną korespondencją nie brakuje drobiazgowych list nowojorskich zakupów płytowych eks-Beatlesa. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się dokładnie, jakich krążków Lennon słuchał w domowym zaciszu.

8 grudnia 1980 roku, gdy Lennon i Ono wracali wieczorem, po 22.30, ze studia nagrań, z cienia przed budynkiem Dakota House, gdzie mieszkali, wyszedł Mark David Chapman. Pochodzący z Hawajów młody mężczyzna oddał do Lennona pięć strzałów. Jeden strzał chybił, cztery trafiły Lennona w plecy. Sześć godzin wcześniej, muzyk dał autograf swemu przyszłemu zabójcy. Paradoksem jest, że autograf dla Chapmana, jest jednym z ostatnich zdań zapisanych przez Lennona.

Talent literacki Lennona ujawnił się nie tylko w tekstach jego piosenek czy korespondencji, ale także książce, którą muzyk napisał w 1964 roku, "In His Own Write", będącej zbiorem satyrycznej natury wierszyków i opowiadań utrzymanych w poetyce surrealizmu.

" Listy " to nie tylko ciekawostka dla fanów twórczości Lennona i The Beatles. To również szczegółowa biografia, opisywana z punktu widzenia muzyka.

Pozwala także na wgląd w proces twórczy autora "Imagine" - notatki i komentarze muzyka odnośnie poszczególnych utworów a także płyt. To pierwszy raz, gdy korespondencja Lennona ukazuje się w tak szerokim wyborze. Dotychczas publikacjom sprzeciwiała się wdowa po artyście, Yoko Ono.

dgu08q9

John Lennon jest autorem przebojów zespołu The Beatles, m.in. "Strawberry Fields Forever", "Lucy In The Sky With Diamonds", "Come Together" i "Help!" a także solowych kompozycji "Imagine", "Give Peace A Chance" i "Mind Games". W 1966 roku słowa muzyka "Beatlesi są bardziej popularni od Jezusa", wzbudziły gwałtowne protesty i częste akcje palenia płyt i zdjęć Beatlesów. W 1969 roku muzyk zwrócił przyznany mu w cztery lata wcześniej, Order Imperium Brytyjskiego, tłumacząc gest sprzeciwem wobec brytyjskiego zaangażowania wojennego w Wietnamie.

Po rozpadzie The Beatles, muzyk zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie był stale pod obserwacją amerykańskiego wywiadu ze względu na swoje pacyfistyczne poglądy, zaangażowanie społeczne i polityczne oraz wcześniejsze aresztowanie pod zarzutem posiadania narkotyków.

"Każdy z nas chciał być jak John. Był najbystrzejszy i najdoroślejszy z nas wszystkich"- wyznał w wywiadzie dla magazynu "Playboy" Paul McCartney. "John Lennon jest moim największym idolem" - przyznawał w swoich "Dziennikach" lider grupy Nirvana, Kurt Cobain. * Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.*

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj