Trwa ładowanie...

Światowa prapremiera Przygody fryzjera damskiego 16 maja w Chorzowie

Światowa prapremiera Przygody fryzjera damskiego 16 maja w ChorzowieŹródło: Inne
d1xvi10
d1xvi10

Światowa prapremiera komedii Przygoda fryzjera damskiego na podstawie niezwykle popularnej powieści Eduardo Mendozy odbędzie się 16 maja w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (Śląskie). To kryminalna groteska z songami.

O szczegółach projektu jego realizatorzy mówili podczas środowej konferencji prasowej, zorganizowanej w salonie fryzjerskim w Katowicach. Chorzowski spektakl to pierwsza sceniczna adaptacja książki poczytnego katalońskiego pisarza, który wyraził na nią zgodę po zapoznaniu się z tekstem autorstwa reżysera - Łukasza Czuja.

Jak informowano podczas konferencji, spodobała mu się również robocza wersja muzyki autorstwa Jacka Łągwy, znanego przede wszystkim jako muzyk Ich Troje.

Reżyser i autor adaptacji podkreślał podczas konferencji, że twórczość literacka Mendozy bywa porównywana do tego, co w filmie robi Quentin Tarantino. To zabawa konwencjami, odwracanie tych zużytych i wypełnianie ich nową treścią. Pomyślałem, że można i da się znaleźć dla tej szaleńczej galopady przez Barcelonę formę teatralną i język, który uniesie i pociągnie tę opowieść na scenie. To, co najciekawsze w powieści Mendozy to postacie - bardzo wyraziści i charakterystyczni bohaterowie. Tam nie ma normalnych ludzi - powiedział Czuj.

d1xvi10

Dlatego szukał aktorów, którzy - jak mówił - nie boją się grać wbrew swojemu wizerunkowi. Tytułową rolę zagra Artur Święs. Mam być trochę cygański, plebejski, nieintelektualny - mówił. W rolę prezydenta Barcelony wcieli się gwiazda chorzowskiego teatru Elżbieta Okupska. To silna postać, głupia strasznie, ale strasznie tą głupotą silna - powiedziała. Zapewniła, że nie wzoruje się na żadnym polskim polityku, choć budując postać opiera się na pewnym pierwowzorze.

Powieść Mendozy jest określana jako antykryminał. Tytułowy fryzjer, który rozwiązuje kryminalną zagadkę, to lump i szachraj.

W opowieści pojawia się też m. in. nostalgiczna kochanka, jej głupkowaty mąż, zadufany w sobie prezydent Barcelony, nieuczciwy adwokat, czy potulny jak owieczka afrykański ochroniarz. Są ciemne interesy, nieoczekiwane zwroty akcji, pościgi, śledztwa i przebieranki.

Książka przez wiele miesięcy nie schodziła z pierwszych miejsc hiszpańskich bestsellerów i została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę. Podkreślano, że jej urągająca zasadom logiki intryga była jedynie pretekstem dla ostrej krytyki świata polityki i biznesu, podejrzanych interesów i mafijnych układów.

d1xvi10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xvi10