Trwa ładowanie...
d2z2j52

Świat, w którym osiągnięcie stabilizacji wyklucza prawdę i moralność

d2z2j52
d2z2j52

Premierę dramatu szwajcarskiego pisarza Maxa Frischa Bidermann i podpalacze w reż. Krzysztofa Babickiego będzie można obejrzeć w sobotę na deskach Teatru Nowego w Łodzi. To czterechsetna premiera w historii tej placówki.

Twórczość Frischa nie była dotąd prezentowana na deskach Nowego. Bidermann i podpalacze to jeden z najbardziej znanych jego dramatów. Bohaterem jest Biedermann, biznesmen z ambicjami politycznymi. Wraz z żoną wiodą dostatnie życie, chcąc być postrzegani jako wzór cnót moralnych i obywatelskich. W pewnym momencie miasto, w którym żyją, zostaje sterroryzowane przez podpalaczy.

"To spektakl z kryminalnym i metafizycznym finałem, dawką czarnego humoru. Ale to przede wszystkim komentarz do obecnej epoki różnego rodzaju terrorystów, którzy przenikają społeczeństwo i powodują ludźmi bez ich wiedzy. Mówi o świecie, w którym osiągnięcie stabilizacji wyklucza prawdę i moralność" - informuje PAP rzecznik prasowy teatru Jolanta Jackowska.

W spektaklu występują: Małgorzata Flegel, Magdalena Kaszewska, Teresa Makarska, Wojciech Bartoszek, Ryszard Chlebuś, Jerzy Krasuń, Piotr Seweryński, Andrzej Szczytko i Leszek Żukowski.

d2z2j52

Biderman i podpalacze to czterechsetna premiera w historii Teatru Nowego. Pierwszą było - w listopadzie 1949 roku - przedstawienie autorstwa czeskiego robotnika Vaska Kani Brygada szlifierza Karhana w reż. Kazimierza Dejmka.

Kolejne jubileuszowe premiery w Teatrze Nowym to - setna: Jam Session Macieja Bordowicza w reż. Mirosława Wawrzyniaka (wrzesień 1965 r.); - dwusetna: Garbus Stanisława Mrożka w reż. Dejmka (grudzień 1975 r.); - trzechsetna: Emigranci Stanisława Mrożka w reż. Krzysztofa Rościszewskiego (październik 1990 r.).

d2z2j52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj