Trwa ładowanie...
dqc5ua4

Świat Książki: krytycy nie czytali Kapuściński non-fiction

dqc5ua4
dqc5ua4

Paweł Szwed, redaktor naczelny Świata Książki, wydawca wzbudzającej kontrowersje publikacji Kapuściński non-fiction uważa, że zarzuty jej stawiane nie znajdują uzasadnienia w treści książki, która właśnie trafia do księgarń.

Wydawca zdecydował się na wystosowanie oświadczania w związku z pojawiającymi się w mediach krytycznymi wypowiedziami na temat biografii Kapuściński non-fiction Artura Domosławskiego .

„Zarzuty stawiane książce nie znajdują uzasadnienia w jej treści, a argumenty wysuwane przez większość osób krytykujących jej powstanie każą sądzić, że książki nie czytały. Lektura Kapuściński non-fiction prowadzi do wniosku, że książka została napisana obiektywnie. Wyłania się z niej Ryszard Kapuściński , jako człowiek z krwi i kości, ze wszystkimi skomplikowanymi szczegółami ducha i umysłu. Fakt, że nie jest to książka-pomnik, nie może być rozpatrywany jako zarzut” – pisze Szwed.

Wdowa po pisarzu złożyła w sądzie pozew dotyczący ochrony dóbr osobistych i naruszenia praw autorskich przez Artura Domosławskiego .
„Sąd nie podzielił racji Pani Alicji Kapuścińskiej i oddalił jej żądanie zakazu dystrybucji książki. Jesteśmy przekonani, że postępowanie przed sądem wykaże, iż nasza książka nie narusza nie tylko prawa, ale i dobrych obyczajów. Prawo do prywatności nie stoi w sprzeczności z prawem do prawdy historycznej. Jesteśmy świadomi, że czasami granice między prywatnym a publicznym nie są precyzyjnie wytyczone. Jesteśmy przekonani, że granic tych nie przekroczyliśmy i zdajemy się na osąd niezawisłego sądu” - pisze redaktor naczelny Świata Książki.

dqc5ua4

W piątek IAR podała, że w sądowych aktach znajduje się m.in. oświadczenie Jerzego Illga , szefa wydawnictwa Znak, które zrezygnowało z wydania publikacji książki Kapuściński non-fiction . Z jego treści wynika, że Domosławski mija się z prawdą twierdząc, że na napisanie książki miał zgodę żony zmarłego pisarza. Alicja Kapuścińska godziła się na publikację dotyczącą życia zawodowego reportażysty i tego, jak jego praca jest odbierana na świecie. Wydawnictwo - jak napisał Illg - zrezygnowało ze współpracy z Domosławskim , gdy autor miał sobie zastrzec, że informacja o zamiarze napisania przez niego biografii reportażysty nie powinna być ujawniona Alicji Kapuścińskiej.

„Całkowicie ufamy Arturowi Domosławskiemu , że Pani Alicja Kapuścińska udostępniając mu archiwum swego męża została poinformowana, o tym że nasz autor pisze biografię Ryszarda Kapuścińskiego . Według prawa polskiego, a także prawa europejskiego, pisanie i wydawanie biografii danej osoby nie wymaga jej zgody, ani też zgody jej spadkobierców” - dodał Szwed w oświadczeniu.

dqc5ua4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqc5ua4