Trwa ładowanie...
fragment
25 marca 2012, 22:19

Świat dysku 20. Wiedźmikołaj

Świat dysku 20. WiedźmikołajŹródło: Inne
dvu4jzd
dvu4jzd

Wszystko się gdzieś zaczyna, choć wielu fizyków ma inne zdanie. Ludzie jednak zawsze niejasno zdawali sobie sprawę z problemu, jakim są początki. Zastanawiali się głośno, jak dociera do pracy kierowca pługa śnieżnego albo gdzie autorzy słowników sprawdzają pisownię słów. Mimo to istnieje odwieczne pragnienie, by w skręconych, splątanych, skłębionych sieciach czasoprzestrzeni znaleźć taki punkt, który można wskazać metaforycznym palcem i stwierdzić, że tutaj właśnie wszystko się zaczęło...

Coś zaczęło się w dniu, gdy Gildia Skrytobójców przyjęła pana Herbatkę, który widział rzeczy inaczej niż inni ludzie, a jednym ze sposobów, w jaki widział rzeczy inaczej niż inni ludzie, był ten, że w innych ludziach widział tylko rzeczy. (Później lord Downey z Gildii Skrytobójców powiedział: "Zlitowaliśmy się nad nim, ponieważ w tak młodym wieku stracił oboje rodziców. Myślę teraz, że powinno nas to bardziej zastanowić") .

Coś jeszcze zaczęło się wcześniej, o wiele wcześniej, kiedy ludzie zapomnieli, że najstarsze opowieści mówią - tak czy inaczej.

- O krwi. Usunęli tę krew, żeby opowieści bardziej się nadawały dla dzieci, a przynajmniej dla ludzi, którzy je dzieciom czytają - bardziej niż dla samych dzieci (które na ogół całkiem lubią krew, pod warunkiem że przelewana jest przez tych, którzy zasłużyli) . A później się dziwili, dokąd prowadzą te opowieści. I jeszcze wcześniej, kiedy coś w mroku najgłębszych jaskiń i najciemniejszych puszcz 'pomyślało: Co to za istoty? Będę je obserwować...

dvu4jzd

I jeszcze o wiele, wiele wcześniej - kiedy formował się Dysk, dryfujący przez kosmos na grzbietach czterech słoni, stojących na skorupie ogromnego żółwia, Wielkiego A'Tuina.

Możliwe, że w swym ruchu wplątuje się - jak ślepiec w domu pełnym pajęczyn - w te wysoce specjalizowane cienkie włókna czasoprzestrzeni, które usiłują się mnożyć w każdej napotkanej historii, rozciągać ją, rozłamywać, układać w nowe formy. A możliwe, że nie, naturalnie. Filozof Didactylos streścił alternatywną hipotezę jako: "Rzeczy po prostu się zdarzają. A co tam....

Najstarsi magowie Niewidocznego Uniwersytetu stali wokół i przyglądali się drzwiom. Nie było żadnych wątpliwości, że ten, kto je zamknął, chciał, by pozostały zamknięte. Dziesiątki gwoździ mocowały skrzydło do framugi. W poprzek ktoś przybił deski. W dodatku aż do dzisiejszego ranka były ukryte za biblioteczką, którą ktoś przed nimi ustawił.
- I jest jeszcze kartka, Ridcułly - przypomniał dziekan. - Czytałeś ją, jak przypuszczam. No wiesz, ta kartka, co jest na niej napisane: "Pod żadnym pozorem nie otwierać tych drzwi ".
- Pewnie że czytałem - potwierdził Ridcułly. - Myślicie, że czemu chcę je otworzyć?
- No... czemu? - zapytał wykładowca run współczesnych.
- Żeby sprawdzić, dlaczego są zamknięte, oczywiście.

Skinął na Moda, uniwersyteckiego ogrodnika i krasnoluda do wszystkiego, który stał w pobliżu z łomem w ręku.
- Bierz się do roboty, chłopcze.
Ogrodnik zasalutował.
- Się robi, proszę pana.
Przy akompaniamencie trzasków łamanego drewna Ridcully ciągnął dalej:
- Z planów wynika, że to była łazienka. Przecież, na miłość bogów, nie ma w łazienkach niczego strasznego. Chcę mieć łazienkę! Mam już dość chłapania się razem z wami, chłopcy. To niehigieniczne. Można coś złapać. Ojciec mi mówił. Kiedy dużo ludzi kąpie się razem, Gnom Kurzajka biega dookoła ze swoim workiem.
- To ktoś w rodzaju Wróżki Zębuszki? - zapytał sarkastycznie dziekan.
- Ja tu jestem szefem i mam prawo do osobnej łazienki - oświadczył stanowczo Ridcully. - I tyle na ten temat, jasne? Chcę mieć łazienkę na Noc Strzeżenia Wiedźm, zrozumiano? I na tym polega kłopot z początkami. Czasem, kiedy ma się do czynienia z domeną okultyzmu, która całkiem inaczej traktuje czas, skutek następuje trochę wcześniej niż przyczyna. Skądś, na samej granicy słyszalności, zabrzmiało delikatne "dzyń, dzyń, dzyń", jakby dźwięczały małe srebrne dzwoneczki.

dvu4jzd

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy nadrektor tworzył nowe, prawo, Susan Sto-Helit siedziała na łóżku i czytała przy świeczce.
Mróz wymalował szronem dziwne desenie na szybach.

Lubiła te wczesne wieczory. Kiedy już położyła dzieci do łóżek, miała czas tylko dla siebie. Pani Gaiter, choć przecież płaciła Susan pensję, była przerażona na samą myśl o wydawaniu jej poleceń.

Pensja zresztą nie była ważna. Liczyło się to, że Susan jest Osobą Samodzielną, wykonującą Prawdziwą Pracę. Praca guwernantki na pewno była prawdziwa. jedyny problem to owo zakłopotanie, jakie wyniknęło, kiedy jej pracodawczyni odkryła, że Susan jest księżną. Ponieważ według książki (a w przypadku pani Gaiter była to książka raczej krótka, z kartkami pokrytymi dużym, ręcznym pismem) , wyższe sfery nie powinny pracować. Powinny być próżniacze.

dvu4jzd

Susan z najwyższym trudem skłoniła ją, by nie dygała, gdy się mijały.
Światło zamigotało. Płomień świecy wyciągnął się poziomo w bok, jak gdyby dmuchał huraganowy wicher. Susan odwróciła głowę. Zasłony wzdymały się przy oknie, które...
...otworzyło się z trzaskiem.
Ale nie było wiatru.
A przynajmniej nie było w tym świecie.
Jakieś obrazy formowały się w myślach. Czerwona kula... Ostry zapach śniegu...
A potem zniknęły, w ich miejsce zaś pojawiły się...
- Zęby? - odezwała się głośno Susan. - Znowu zęby?

Mrugnęła. I kiedy otworzyła oczy, okno było - wiedziała, że tak będzie - szczelnie zamknięte. Zasłony wisiały spokojnie. Płomień świecy niewinnie sterczał pionowo. Nie, znowu się zaczyna... Choć tyle czasu minęło i wszystko tak dobrze się układało...
- Siuzian...
Obejrzała się. W uchyloI1ych drzwiach stała mała dziewczynka - bosa i w nocnej koszuli.
Susan westchnęła.
- Tak, Twylo?
- Boję się, bo w piwnicy ceka potwól. On chce mnie pozleć.

Susan zatrzasnęła książkę i ostrzegawczo uniosła palec.
- Pamiętasz, Twylo, co powiedziałam o takim przymilnym, dziecinnym mówieniu?
- Powiedziałaś, że mam tak nie robić - odparła dziewczynka. - Powiedziałaś, że takie przesadne seplenienie jest karalne, i że robię tak tylko po to, żeby zwrócić na siebie uwagę.
- Zgadza się. Wiesz, jaki to potwór tym razem?
- Taki wielki, futsasty i...
Susan znów podniosła palec.
- No? - ostrzegła.
- Futrzasty - poprawiła się Twyla. - I ma osiem łap.
- Znowu? No dobrze...

dvu4jzd

Wstała i włożyła szlafrok. Dziecko patrzyło na nią, więc starała się zachowywać spokój. A więc to wraca, myślała. Nie, nie ten potwór w piwnicy. To zwykła codzienność. Ale najwidoczniej znowu zacznie pamiętać przyszłość.

Potrząsnęła głową. Nieważne, jak daleko by człowiek uciekł, zawsze sam siebie dogoni. Przynajmniej potwory były łatwe. już nauczyła się sobie z nimi radzić. Wzięła pogrzebacz sprzed kominka w dziecinnym pokoju i tylnymi schodami zeszła na dół. Twyla ruszyła za nią.

Państwo Gaiter przyjmowali gości. Zza drzwi jadalni dobiegała stłumiona rozmowa. I właśnie kiedy Susan przekradała się obok, ktoś otworzył te drzwi. Zajaśniało żółte światło i jakiś głos zawołał:
- Na bogów, jest tu jakaś pannica w nocnej koszuli i z pogrzebaczem!

dvu4jzd

Dostrzegła sylwetki wyrysowane w żółtym świetle i rozpoznała niespokojną twarz pani Gaiter.
- Susan? Eee... Co tu robisz?
Susan spojrzała na pogrzebacz, a potem na pracodawczynię.
- Twyla mówi, że boi się potwora w piwnicy, proszę pani.
- I ty chcesz go przepędzić pogrzebaczem? - domyślił się któryś z gości.

Z jadalni dochodził wyraźny zapach brandy i cygar.
- Tak - odparła krótko Susan.
- Susan to nasza guwernantka - wyjaśniła pani Gaiter. - Opowiadałam o niej.

Nastąpiła jednoczesna zmiana wyrazu twarzy za drzwiami.
Pojawił się na nich rodzaj rozbawienia i szacunku.
- Odpędza potwory pogrzebaczem? - odezwał się ktoś.
- Prawdę mówiąc, to znakomity pomysł - stwierdził ktoś inny.
- Mała wbija sobie do głowy, że w piwnicy czeka powtór, więc idzie się tam, stuka głośno parę razy, gdy dziecko słucha, a potem wszystko już jest w porządku. Dobrze kombinuje ta dziewczyna. Bardzo rozsądnie. Bardzo nowocześnie.
- To właśnie chcesz zrobić? - spytała niepewnie pani Gaiter.
- Tak, proszę pani - odpowiedziała posłusznie Susan.
- Na Io, muszę to zobaczyć. Nie co dzień można spotkać takie pannice, co tłuką pogrzebaczem potwory - oświadczył jakiś mężczyzna zza pleców pani Gaiter.

dvu4jzd

Zaszeleścił jedwab i wypłynęła chmura tytoniowego dymu, gdy goście wysypali się z jadalni na korytarz.
Susan westchnęła znowu i ruszyła w dół, do piwnicy. Twyla usiadła grzecznie u szczytu schodów, obejmując rękami kolana. Drzwi otworzyły się i zamknęły. Nastała krótka chwila ciszy, przerwana straszliwym wrzaskiem.

Któraś z kobiet zemdlała, a jakiś mężczyzna upuścił cygaro.
- Nie ma się o co martwić, wszystko będzie dobrze - uspokoiła ich Twyla. - Susan zawsze wygrywa. Wszystko będzie dobrze. Usłyszeli stuki i brzęki, potem jakiś warkot, aż w końcu coś w rodzaju bulgotania.

Susan otworzyła drzwi. Pogrzebacz był pogięty w kilku miejscach. Zabrzmiały nerwowe oklaski.
- Dobra robota - pochwalił jeden z gości. - Bardzo sykologiczna. Sprytny pomysł z tym skrzywieniem pogrzebacza. Pewnie już się wcale nie boisz, co, dziewuszko?
-Nie.
- Bardzo sykologiczne.
- Susan mówi, żeby się nie bać, tylko złościć - wyjaśniła Twyla.
- Ehm... Dziękuję, Susan - powiedziała pani Gaiter, będąca w tej chwili rozedrganym kłębkiem nerwów. - A teraz, eee, sir Geoffreyu, pewnie zechcą państwo wrócić do salonu... to znaczy do gabinetu...

Wszyscy odeszli. Ostatnie słowa,jakie usłyszała Susan, brzmiały:
- Wściekle przekonujący ten pogięty pogrzebacz...
Odczekała jeszcze trochę.
- Poszli już sobie, Twylo?
- Tak, Susan.
- To dobrze.

Wróciła do piwnicy, a po chwili wynurzyła się, wlokąc coś wielkiego, kudłatego i z ośmioma łapami. Zdołała jakoś zawlec to coś po schodach i bocznym korytarzem do wyjścia, gdzie wykopała to na dwór. Wyparuje przed świtem.
- Tak załatwiamy sprawy z potworami - rzekła.
Twyla obserwowała ją uważnie.
- Teraz biegiem do łóżka, moja mała - powiedziała Susan, biorąc ją na ręce.
- A mogę na noc zabrać pogrzebacz do sypialni?
- Pewnie.
- On zabija tylko potwory, prawda...? - spytała sennie dziewczynka.
- Zgadza się. Wszystkie odmiany.

Ułożyła małą do łóżeczka obok brata i oparła pogrzebacz o szafkę dla lalek.
Pogrzebacz był tani, metalowy, z mosiężną gałką na końcu. Susan wiele by dała, by móc go użyć na poprzedniej guwernantce.
- Dobranoc.
- Dobranoc.

Wróciła do swojego małego pokoiku i położyła się do łóżka, podejrzliwie zerkając na zasłony. Miło by było uwierzyć, że sobie to wyobraziła. Ale też byłoby to głupie. Lecz miała za sobą już prawie dwa lata normalności, kiedy żyła samodzielnie w realnym świecie i w ogóle przyszłości nie pamiętała.

Może to wszystko jej się śniło? Chociaż sny też mogą być realne... Starała się niezwracać uwagi na długi sopel wosku, sugerujący, że płomień świecy - przez kilka chwil tylko - odchylił się na wietrze.

dvu4jzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj