Dzień Świętego Walentego jest nie tylko świętem zakochanych, ale również Dniem Osób Chorych na Padaczkę.
Pierwsze objawy najczęściej występują w dzieciństwie. Napadowe zaburzenia funkcjonowania komórek mózgowych mogą prowadzić do napadów dużych - napadów drgawek i utraty przytomności, podczas których chory może nagle upaść i doznać poważnych obrażeń. Mniej groźne napady małe objawiają się chwilową utratą kontaktu z otoczeniem. Padaczka ogniskowa oznacza utratę kontroli nad określoną częścią ciała, a padaczka skroniowa prowadzi do chwilowej utraty świadomości i halucynacji.
Przyczyny padaczki bywają różne - zmiany pourazowe mózgu, zapalenie opon mózgowych, nowotwory, pasożyty, zatrucia. W wielu przypadkach trudno określić przyczynę. Jednak dzieci chorych na padaczkę są zagrożone tylko w niewielkim stopniu. Pierwsze skuteczne leki pojawiły się prawie 50 lat temu. Dzięki nowoczesnej terapii - systematycznie przyjmowanym lekom, a w ciężkich przypadkach operacjom neurochirurgicznym - chorzy na epilepsję mogą prowadzić szczęśliwe i aktywne życie nie różniące się istotnie od życia osób zdrowych, bezproblemowo uczą się i pracują. Mogą też uprawiać większość dyscyplin sportowych - z wyjątkiem samodzielnego treningu sportów ekstremalnych i pływania.
Chory nie powinien wybierać zawodów, w przypadku których napad mógłby narazić życie jego lub kogoś z otoczenia. Nie może więc zostać zawodowym kierowcą, maszynistą pociągu czy pracować na wysokości. Każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie (choć niestety w związku z brakiem wykwalifikowanych lekarzy - epileptologów nie zawsze tak się dzieje).
Chorzy powinni unikać bezsenności, gwałtownego wysiłku, który wiąże się z nagłym podwyższeniem poziomu tlenu we krwi, a także migającego światła- na przykład dyskotek, starych monitorów komputerowych oraz gier i filmów, w których występują pełne migotania sceny. Odpowiednie ostrzeżenia są zwykle na pudełkach z filmami i grami komputerowymi. Wyświetlany kilka lat temu w Japonii film o Pokemonach wywołał napady padaczki u ponad 200 dzieci, z których część okazała się później zdrowa.
Chorzy na padaczkę mogą szukać pomocy w organizacjach i grupach wsparcia, istnieją także fundacje i poświęcone chorobie portale internetowe po polsku.