Sukces "Zimnej wojny" to jedno. Teraz Tokarczuk ma szansę na międzynarodowy sukces
Mamy wyjątkowy rok, który obfituje w dobre wiadomości o sukcesach Polaków za granicą. Zawierucha gra u Tarantino, "Zimna wojna" podbija zagraniczne kina, światowe gwiazdy zachwycają się polskimi aktorami i aktorkami. Teraz Olga Tokarczuk ma szansę na prestiżową amerykańską nagrodę.
W maju tego roku Tokarczuk została laureatką Man Booker International Prize za książkę "Bieguni". Teraz powalczy o National Book Award. To prestiżowe wyróżnienie, jedna z najważniejszych amerykańskich nagród literackich. Jak poinformował „New Yorker”, lista laureatów zostanie ogłoszona 10 października. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się nieco później, bo 14 listopada w Nowym Jorku.
Wśród wyróżnionych obok Tokarczuk znaleźli się jeszcze:
Négar Djavadi "Disoriental" (tłum. Tina Kover)
Roque Larraquy "Comemadre" (tłum. Heather Cleary)
Dunya Mikhail "The Beekeeper: Rescuing the Stolen Women of Iraq" (tłum. Max Weiss i Dunya Mikhail)
Perumal Murugan "One Part Woman" (tłum. Aniruddhan Vasudevan)
Hanne Ørstavik "Love" (tłum. Martin Aitken)
Gunnhild Øyehaug "Wait, Blink: A Perfect Picture of Inner Life (tłum. Kari Dickson)
Domenico Starnone "Trick" (tłum. Jhumpa Lahiri)
Yoko Tawada "The Emissary" ( tłum. Margaret Mitsutani)
Tatyana Tolstaya "Aetherial Worlds" (tłum. Anya Migdal)
Powieść "Bieguni" ukazała się w pierwszej połowie października 2007 r. Tokarczuk pracowała nad nią trzy lata. Wspominała, że większość notatek robiła w czasie podróży. W kolejnych latach wydała takie powieści jak "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (na podstawie książki powstał film "Pokot" Agnieszki Holland), "Moment niedźwiedzia" czy "Księgi Jakubowe". Wszystkie pozycje doczekały się świetnych recenzji.
Olga Tokarczuk jest pisarką cenioną zarówno przez krytyków, jak czytelników. Posiada rzadki dar opowiadania historii. Jest to tym bardziej warte podkreślenia, że akcja świat przedstawiony z jej książek wpisany został w krąg egzystencjalnych i metafizycznych niepokojów. Tym bardziej, że akcja jej książek często toczy się w kręgu niepokojów metafizycznych. Tokarczuk opisuje świat, pokazując jego wykrzywienia, ale jednocześnie jego sensualne piękno. Jest pisarką mocno zakorzenioną w psychologii, filozofii, mitologiach.