Stulecie urodzin Hemara
100 lat temu, 6 kwietnia 1901 roku urodził się Marian Hemar , poeta, satyryk, komediopisarz, jeden z najwybitniejszych polskich twórców kabaretowych.
Prawdziwe nazwisko Hemara to Jan Marian Hescheles. Urodził się we Lwowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Tam ukończył gimnazjum i studiował filozofię i medycynę na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Na studiach rozpoczął działalność literacką pisując do lokalnych teatrzyków rewiowych. W 1924 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie związał się z grupą poetycką Skamander oraz rewiami Qui pro quo, Banda, Ali Baba. Po wybuchu II wojny światowej Hemar opuścił Polskę wyjeżdżając na Bliski Wschód. Tam związał się z Teatrem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Po zakończeniu działań wojennych zamieszkał w Londynie, aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym polskiej emigracji. Przez ponad dwadzieścia lat przygotowywał dla rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa cykliczny program kabaretowy o
charakterze politycznym. Marian Hemar znany przede wszystkim jako autor skeczy i piosenek (około trzech tysięcy tekstów, w tym wiele szlagierów) był pisarzem wszechstronnym. Pisał satyry i fraszki, parodie i parafrazy, monologi, piosenki, wiersze liryczne, przekłady poetyckie, scenariusze filmowe. Dla teatru pisał wszystko - od dramatu do komedii muzycznej. W prozie sięgał po reportaż, felieton, esej, różnorodną krytykę literacką. Zmarł w 1972 roku w Londynie.
pap