Trwa ładowanie...
internet
23-04-2010 13:49

Strona internetowa poświęcona Nowakowi-Jeziorańskiemu

Strona internetowa poświęcona Nowakowi-JeziorańskiemuŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

Galerię zdjęć, zbiór dokumentów i kolekcję starych monet, podarowaną Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego , można obejrzeć na otwartej we wtorek stronie internetowej poświęconej legendarnemu kurierowi z Warszawy.

W zapisie testamentowym z 2004 r. Nowak-Jeziorański przeznaczył dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich swoje archiwum oraz kolekcję książek, pamiątek i dzieł sztuki, które z żoną Jadwigą gromadzili przez całe życie.

Najcenniejszą część przekazanego zbioru stanowi archiwum. Tworzą je m.in. materiały dotyczące pracy Nowaka w Radiu Wolna Europa oraz działalności rozgłośni, dokumenty związane z polskim ruchem oporu i najnowszą historią Polski, korespondencja, jaką prowadził z różnymi osobami w latach 1946-2005, artykuły własne, notatki i referaty.

Aktualnie na stronie www.nowak-jezioranski.pl można m.in. wysłuchać fragmentów audycji Nowaka-Jeziorańskiego , obejrzeć fotografie kuriera z Warszawy oraz zdjęcia przedstawiające część eksponatów podarowanych Ossolineum. Ale - jak powiedział prezes Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego , Jan Andrzej Dąbrowski - strona będzie rozbudowywana o kolejne elementy, w tym m.in. o krótkie filmy poświęcone b. dyrektorowi rozgłośni polskiej RWE.

d2ghv2b

- Strona może być bardzo pomocna dla historyków lub wszystkich innych osób, chcących poznać bliżej postać Nowaka-Jeziorańskiego . Jest na niej dużo informacji dotyczących historii Polski, postaci Nowaka i jego wyjątkowego dorobku. Na przykładzie jego tekstów do dziś widać, jak świetnym był obserwatorem i jak aktualne są jego przemyślenia dotyczące m.in. naszego kraju - mówił Dąbrowski.

Wykonanie strony było możliwe dzięki dotacji miasta Wrocławia. Zdaniem Dąbrowskiego, Jan Nowak-Jeziorański był wyjątkowo związany z miastem, ponieważ m.in. był kuratorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz inicjatorem powstania i współzałożycielem Kolegium Europy Wschodniej. Otrzymał też tytuł honorowego obywatela Wrocławia i doktora h.c. Uniwersytetu Wrocławskiego.

We wtorek wieczorem w kościele Św. Macieja we Wrocławiu, w czwartą rocznicę śmierci, zostanie odprawiona msza św. za Jana Nowaka-Jeziorańskiego .

Jan Nowak-Jeziorański , właściwie Zdzisław Antoni Jeziorański - polityk, politolog, działacz społeczny, dziennikarz, żołnierz Armii Krajowej. Odbył m.in. pięć wypraw na trasie Warszawa-Londyn jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z londyńskim rządem na uchodźstwie. Po wojnie pozostał za granicą, mieszkał w Londynie, Monachium i Waszyngtonie. W roku 1952 został szefem utworzonej wówczas polskiej sekcji Radia Wolna Europa (RWE). Po odejściu z RWE w 1976 roku przez 20 lat działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, a także jako konsultant Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, odgrywając istotną rolę w przyjęciu Polski do NATO. W lipcu 2002 r., po 58 latach, powrócił do Polski, a swoje bogate zbiory archiwalne przekazał Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Zmarł 20 stycznia 2005 r. w Warszawie.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj