Trwa ładowanie...
hollywood
23-04-2010 13:43

Strajk scenarzystów w Hollywood ostatecznie zakończony

Strajk scenarzystów w Hollywood ostatecznie zakończonyŹródło: Inne
dz52mlo
dz52mlo

W trwającym do środy nad ranem czasu polskiego głosowaniu amerykańscy scenarzyści filmowi i telewizyjni postanowili ostatecznie przerwać swój trwający 14 tygodni strajk, co kończy najpoważniejszy od 20 lat konflikt pracowniczy w Hollywood.

92,5 proc. spośród głosujących w Los Angeles i Nowym Jorku 3775 członków Gildii Scenarzystów Amerykańskich (Writers Guild of America - WGA) zaakceptowało wstępne porozumienie, zawarte w sobotę przez kierownictwo ich stowarzyszenia z przedstawicielami studiów filmowych.

Porozumienie odblokowuje prace nad przygotowaniem transmisji z uroczystości wręczenia Oscarów, wyznaczonej na 24 lutego. Jednak scenarzyści imprezy muszą wykonać w ciągu 11 dni to, co zwykle zajmuje im wiele tygodni. Jak pisze Reuters, pozytywny wynik głosowania, którego zresztą oczekiwano, został przyjęty z ulgą przez środowisko przemysłu filmowego, a zwłaszcza przez sektor telewizyjny, gdzie z powodu strajku tysiące pracowników przeszło na przymusowe urlopy.

Członkowie WGA będą jeszcze głosować w sprawie przyjęcia nowej trzyletniej umowy, przewidującej między innymi nowe tantiemy dla scenarzystów za ich prace rozpowszechniane w Internecie oraz podwojenie stawek za filmy i programy telewizyjne, które można za opłatą ściągnąć z sieci. Spór wokół wynagrodzeń za twórczość wykorzystywaną w Internecie był główną przyczyną wybuchu strajku.

Po opublikowaniu wyników głosowania kierownictwo WGA wysłało do swych łącznie około 10,5 tys. członków e-mail z wezwaniem, by w środę powrócili do pracy. Ich strajk rozpoczął się 5 listopada.

dz52mlo

W ubiegłym miesiącu spółki filmowe zawarły odrębne porozumienie pracownicze z reżyserami, co pomogło przełamać impas w rozmowach ze scenarzystami. Przyjęte przez WGA nowe warunki są wzorowane na tych, jakie zapewniono reżyserom.

Według oficjalnych szacunków, tylko w rejonie Los Angeles strajk spowodował utratę dochodów w łącznej kwocie ponad 2 mld dolarów. Ponad połowa tej sumy przypada na przedsiębiorców spoza przemysłu filmowego, w tym na firmy wynajmujące limuzyny, kwiaciarnie i branżę gastronomiczną.

dz52mlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz52mlo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj