Trwa ładowanie...
niemcy
23-04-2010 13:44

Steffen Möller o Polakach w Berlinie

Steffen Möller o Polakach w BerlinieŹródło: Inne
dse5rpq
dse5rpq

Książka Steffena Möllera Viva Polonia. Jako niemiecki Gastarbeiter w Polsce utrzymuje się w czołówce listy bestsellerów w Niemczech, a spotkania z autorem cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Wydana na początku roku Viva Polonia to - jak mówi sam autor, znany w Polsce aktor i artysta kabaretowy - nieco przepracowana niemiecka wersja książki, która ukazała się w Polsce pt. Polska da się lubić .

Möller w zabawny sposób opowiada w niej o swoich doświadczeniach po przyjeździe do Krakowa, Polakach i ich zwyczajach, osobliwościach języka polskiego, zdrobnieniach, poczuciu humoru, komplementach czy przesądach. Z tego wyłania się pozytywny obraz Polski, przełamujący bądź obracający w żart negatywne stereotypy.

dse5rpq

- Za zasługi dla niemiecko-polskiego zrozumienia należy mu się wielka pochwała; na tym polu Möller osiągnął przypuszczalnie więcej, niż Gesine Schwan (koordynatorka niemieckiego MSZ ds. współpracy z Polską) - napisał niedawno dziennik „Berliner Zeitung”.

Książka Steffena Möllera , wydana przez oficynę Fischer Verlag, zbiera pochlebne recenzje; obecnie jest na trzecim miejscu listy bestsellerów niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”; w marcu plasowała się na drugiej pozycji.

- Sukces był zaskoczeniem. Nawet literaturoznawcom trudno zrozumieć fenomen _Viva Polonia_ - przyznaje Jacek Głaszcz z Instytutu Polskiego w Berlinie.

Trwa także promocyjne tourne Möllera po dużych miastach Niemiec, wspierane przez Instytuty Polskie. Na dwa spotkania w Berlinie we wtorek wieczorem, które odbyły się w sali mieszczącej ok. 150 osób, bilety wyprzedano już dziesięć dni wcześniej.

Jak przyznają organizatorzy, choć spotkania odbywają się w języku niemieckim, to jak na razie większość ludzi, którzy przychodzą posłuchać autora stanowią mieszkający w Niemczech Polacy, osoby pochodzenia polskiego, bądź w jakiś sposób związane z Polską.

Ale organizatorzy kampanii promocyjnej mają nadzieję, że zainteresowanie książką Steffena Möllera , a w konsekwencji Polską, stopniowo udzieli się również tym Niemcom, którzy, tak jak jeszcze kilkanaście lat temu sam autor, nie wiedzą o swoim wschodnim sąsiedzie prawie nic.

dse5rpq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dse5rpq