Stary Teatr rozpoczyna występy w paryskim Odeonie. Zespół teatru zagra na paryskiej scenie dziewięć razy - do 27 stycznia, prezentując spektakl „Zaratustra” w reżyserii Krystiana Lupy .
Spektakl „Zaratustra” jest adaptacją najsłynniejszego dzieła filozofa Friedricha Nietzschego Tako rzecze Zaratustra , poszerzonego o dramat (inspirowany biografią Nietzschego ) niemieckiego autora Einara Schleefa Nietzsche. Trylogia oraz teksty autorskie Krystiana Lupy .
Jak określił naczelną ideę przedstawienia twórca spektaklu Krystian Lupa , przewodnim motywem spektaklu jest zdanie Friedricha Nietzschego : „Człowiek jest czymś, co trzeba przezwyciężyć” – zmaganie dążącej idei z oporem, z inercją „ludzkiego”, z oporem bezwładu egzystencji. Zaratustra pojawi się dziś i może stać się inną, radykalniejszą perspektywą spojrzenia na pejzaż duchowy dzisiejszego człowieka. Z wędrującym samotnym prorokiem (filozofem), z jego determinacją, z jego osamotnieniem. W materię spektaklu zostały włączone również obrazy nieprzetworzone literacko, fragmenty rzeczywistości, rytuały mieszkańców śmietnika cywilizacji...
Spektakl stanowi formę otwartą, poddającą się ciągłym przemianom i rozwojowi. Opowiada o wędrówce filozofa w trzech obrazach-przypowieściach. W postacie Zaratustry wcieliło się w nim trzech aktorów, urzeczywistniających kolejne doświadczenia stworzonej przez inscenizatora postaci.
Światowa premiera spektaklu odbyła się w czerwcu 2004 roku podczas festiwalu teatralnego w Atenach (w teatrze Odeon Herodes Atticus). Premiera w Starym Teatrze miała miejsce w maju 2005 roku na Scenie Kameralnej.
W trwającym cztery i pół godziny spektaklu występują m.in.: Krzysztof Globisz, Sebastian Pawlak, Zbigniew W. Kaleta, Iwona Bielska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Agnieszka Mandat, Jerzy Święch, Katarzyna Gniewkowska, Sandra Korzeniak.
Z okazji wizyty Starego Teatru, 20 stycznia odbędzie się w Odéonie impreza towarzysząca: „Correspondances d'artistes” – teksty Marie Mailat et Pierre'a Péju, napisane w korespondencji z Zaratustrą, przeczytają Carole Bergen i Valérie Delbore. Następnie odbędzie się spotkanie z autorami czytanych tekstów oraz z Krystianem Lupą , prowadzone przez Sylvie Gouttebaron, dyrektorkę Maison des Écrivains.
* Krystian Lupa określany bywa reżyserem totalnym – sam przygotowuje adaptacje tekstów, projektuje scenografie, ma też istotny wpływ na muzykę.* Jego spektakle trwają często wiele godzin, nierzadko są rozbite na dwa wieczory. Lupę interesują postaci znajdujące się w momencie kryzysu – egzystencjalnego, mentalnego i emocjonalnego.