Biblioteki publiczne z ma艂ych miejscowo艣ci z ca艂ego kraju mog膮 ju偶 zg艂asza膰 si臋 do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Te, kt贸re zostan膮 przyj臋te do programu, otrzymaj膮 sprz臋t informatyczny, granty na realizacj臋 w艂asnych pomys艂贸w i wezm膮 udzia艂 w szkoleniach.
Rekrutacja rozpoczyna si臋 31 stycznia i potrwa do ko艅ca marca. W programie mog膮 wzi膮膰 udzia艂 biblioteki publiczne ze wszystkich gmin wiejskich, wszystkich gmin wiejsko-miejskich oraz z tych gmin miejskich, kt贸re licz膮 do 20 tys. mieszka艅c贸w. Takich bibliotek w ca艂ym kraju jest ponad 6500. Cz臋艣膰 z nich - prawie 1900 plac贸wek - bierze ju偶 udzia艂 w pierwszej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, kt贸ry ruszy艂 w 2009 roku. Biblioteki te otrzyma艂y sprz臋t informatyczny: komputery, laptopy, drukarki, projektory multimedialne, a pracuj膮cy w nich bibliotekarze wzi臋li udzia艂 w cyklu szkole艅.
Tematyka szkole艅 obejmowa艂a poszerzanie oferty biblioteki, dostosowanie jej do potrzeb mieszka艅c贸w (np. zorganizowanie klubu filmowego, szkolenia komputerowego dla senior贸w). Bibliotekarze podczas szkole艅 opracowali tak偶e trzyletnie plany rozwoju swoich plac贸wek, a na wymienione w nich zadania mogli pozyska膰 dofinansowanie w konkursie grantowym "Aktywna biblioteka". Teraz z tych wszystkich dzia艂a艅 skorzystaj膮 biblioteki, kt贸re zakwalifikuj膮 si臋 do drugiej rundy programu. B臋dzie mog艂o uczestniczy膰 w niej oko艂o 1500 bibliotek.
Aby biblioteka wzi臋艂a udzia艂 w programie, niezb臋dna jest zgoda urz臋du gminy. "Udzia艂 w programie daje bibliotekom i ca艂ej gminie wymierne korzy艣ci, ale te偶 wi膮偶e si臋 z pewnymi zobowi膮zaniami. W艣r贸d nich jest np. wyd艂u偶enie godzin pracy biblioteki. Skoro biblioteka otrzymuje komputer, to chcemy, aby jak najwi臋cej mieszka艅c贸w mog艂o z niego skorzysta膰. Poparcie w贸jt贸w i burmistrz贸w jest wi臋c kluczowe i mo偶e przes膮dzi膰 o udziale biblioteki w programie" - powiedzia艂 Jacek Wojnarowski, prezes Fundacji Rozwoju Spo艂ecze艅stwa Informacyjnego, kt贸ra prowadzi Program Rozwoju Bibliotek podczas poniedzia艂kowej konferencji prasowej w Warszawie.
Aby przyst膮pi膰 do programu, biblioteki musz膮 stworzy膰 partnerstwa i z艂o偶y膰 wnioski. W takim partnerstwie jedna z bibliotek b臋dzie pe艂ni膰 rol臋 Biblioteki Wiod膮cej, trzy pozosta艂e b臋d膮 Bibliotekami Partnerskimi. Biblioteka Wiod膮ca uzyska z programu wi臋cej korzy艣ci, ale te偶 b臋dzie mie膰 wi臋cej zobowi膮za艅. Biblioteki nale偶膮ce do partnerstwa b臋d膮 nast臋pnie wsp贸艂pracowa膰 ze sob膮 na ka偶dym etapie programu.
We wnioskach biblioteki opisz膮 aktywno艣ci, kt贸rymi chcia艂yby si臋 pochwali膰 oraz dzia艂ania gminy zwi膮zane m.in. z kultur膮.Nast臋pnie wnioski zostan膮 ocenione przez komisj臋, a do programu zakwalifikuj膮 si臋 te biblioteki, kt贸re zdob臋d膮 najwi臋cej punkt贸w. Szczeg贸艂owe informacje na temat zasad programu i sposobu sk艂adania wniosk贸w znajduj膮 si臋 na stronie www.biblioteki.org.
Program Rozwoju Bibliotek to og贸lnopolskie przedsi臋wzi臋cie, kt贸rego celem jest wzmocnienie potencja艂u bibliotek publicznych znajduj膮cych si臋 na wsiach i w ma艂ych miastach. Dzi臋ki programowi nowoczesne i aktywne biblioteki u艂atwi膮 mieszka艅com pe艂ne uczestnictwo w 偶yciu spo艂ecznym i gospodarczym. Program jest zaplanowany na pi臋膰 lat - rozpocz膮艂 si臋 w 2009 roku i potrwa do roku 2013. Swoim zasi臋giem obejmie ponad po艂ow臋 bibliotek znajduj膮cych si臋 na wsiach i w ma艂ych miastach - ponad 3300 plac贸wek.
Bud偶et Programu to 28 milion贸w dolar贸w. 艢rodki te s膮 przeznaczane na wyposa偶enie bibliotek w sprz臋t informatyczny, cykl szkole艅, promocj臋 bibliotek. Pochodz膮 z grantu, kt贸ry Fundacja Billa i Melindy Gates przekaza艂a Polsko-Ameryka艅skiej Fundacji Wolno艣ci (PAFW). Program realizuje Fundacja Rozwoju Spo艂ecze艅stwa Informacyjnego, utworzona przez PAFW.