Stanisław August Poniatowski: rusofil i nieudolny polityk czy oświecony władca?
Ostatni król Polski
Najbardziej zadłużony król Europy. Rusofil, nieudolny polityk, a do tego mason, który objął władzę dzięki wizytom w łożnicy potężnej carycy Katarzyny II Wielkiej. A może wykształcony i oświecony władca, zwolennik reform, na wniosek którego powołano Komisję Edukacji Narodowej i założono słynną Szkołę Rycerską? Jaki był naprawdę Stanisław August Poniatowski, ostatni władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów? Odpowiedzieć na to pytanie stara się Józef Hen w książce "Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście".
Najbardziej zadłużony król Europy. Rusofil, nieudolny polityk, a do tego mason, który objął władzę dzięki wizytom w łożnicy potężnej carycy Katarzyny II Wielkiej? A może wykształcony i oświecony władca, zwolennik reform, na wniosek którego powołano Komisję Edukacji Narodowej i założono słynną Szkołę Rycerską? Jaki był naprawdę Stanisław August Poniatowski, ostatni władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów? Odpowiedzieć na to pytanie stara się Józef Hen w książce "Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście" .
Już sam tytuł sugeruje ciepły stosunek autora do głównego bohatera - myliłby się jednak ten, kto myślałby, że Hen stworzył przewidywalny pean na cześć Poniatowskiego. Publikacja ta w dużej mierze opiera się bowiem na dokumentach z epoki, pamiętnikach samego Poniatowskiego, listach z XVIII wieku, zawiera także odniesienia do opracowań historyków XIX i XX-wiecznych (m.in. Jeane’a Fabre’a - "Stanislas-Auguste Poniatowski et l'Europe des Lumieres" czy "Sporu o Stanisława Augusta" Andrzeja Zahorskiego). Głównie jednak jest polemiką z przeciwnikami "króla Stasia".