Trwa ładowanie...

Stanisław Lem patronem pierwszego polskiego satelity

Stanisław Lem patronem pierwszego polskiego satelityŹródło: AFP
ddubx00
ddubx00

Słynny polski pisarz Stanisław Lem zostanie patronem pierwszego polskiego satelity - zdecydowali internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronach resortu nauki. Satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną pod koniec 2011 roku.

Jako nazwę dla drugiego satelity, który zostanie ukończony w 2013 roku, internauci wybrali imię legendarnego gdańskiego astronoma Heweliusza.

Wyniki plebiscytu na imiona dla polskich satelitów opublikowało w czwartek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konkursowi na imię pierwszego polskiego satelity towarzyszyły spore emocje. Jeszcze w ostatnim dniu głosowania drugie miejsce w plebiscycie zajmował Ary Sternfeld, urodzony w Sieradzu radziecki pionier kosmonautyki, który obliczył wiele orbit sztucznych satelitów Ziemi.

ddubx00

Jednak - jak informuje MNiSW - wśród tysięcy uczciwie oddanych głosów odnotowano próby naruszenia reguł uczciwego głosowania i obejścia elektronicznych zabezpieczeń.

Ostatecznie firma czuwająca nad prawidłowym przebiegiem konkursu rekomendowała więc uznanie następujących wyników: * Stanisław Lem - 20 922 głosy*; Heweliusz - 5509 głosów; Ary Sternfeld - 3440 głosy; Pan Twardowski - 1965 głosów.

Satelity zostaną wybudowane w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto oraz Uniwersytetem w Montrealu.

Na realizację projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł i jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.

ddubx00

Satelity są częścią programu Brite.pl. Akronim BRITE pochodzi od angielskiej nazwy międzynarodowego projektu, w ramach którego powstanie statek - BRIght Target Explorer Constellation.

Polskie satelity będą częścią grupy sześciu podobnych obiektów tworzących formację lotną,
umieszczoną na orbicie o wysokości 800 km. Ich zadaniem będzie prowadzenie w trybie ciągłym, przez kilka lat, precyzyjnych pomiarów fotometrycznych aż 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.

ddubx00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddubx00

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj