Trwa ładowanie...
solaris
23 kwietnia 2010, 13:20

Stanisław Lem o ekranizacji Solaris

Stanisław Lem o ekranizacji SolarisŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

Stanisław Lem, który zawsze krytycznie oceniał filmowe adaptacje swoich dzieł, tym razem nie tylko nie skrytykował, ale nawet pochwalił najnowszą ekranizację swojej powieści Solaris, choć ma też pewne zastrzeżenia. Film Amerykanina Stevena Soderbergha, zatytułowany tak jak literacki pierwowzór, wchodzi na ekrany polskich kin w połowie lutego.

Amerykański reżyser Steven Soderbergh wyznał, że odczytuje powieść Solaris nie jako klasyczne science-fiction, ale kosmiczną psychodramę. W wywiadach podkreśla, że w filmie mało jest efektów specjalnych, napięcie budowane jest przez gesty i dialogi, a nie triki i zaskakujące zwroty akcji.

Osobisty sekretarz Stanisława Lema - Wojciech Zemek - powiedział, że "Stanisław Lem widział już film. Autorowi spodobała się wizja Soderbergha, uważa film za udany. Zdaniem pisarza jest to przykład kultury wysokiej i kina artystycznego, ale dzieło może być trudne do przyjęcia dla widzów wychowanych na hollywoodzkiej papce".

Jednak - podkreślił Zemek - w ocenie Lema reżyser dokonał pewnego wyboru wątków powieści i nieco inaczej rozłożył akcenty . "Chodzi o to, że Solaris w ujęciu pana Lema jest traktatem filozoficznym, natomiast Soderbergh skupił się na emocjach bohaterów i na pierwszy plan wysunął ich tragiczną miłość. Pisarz zauważa też, że wielkim nieobecnym w filmie jest ocean, który w książce odgrywa bardzo ważną rolę. To jest takie drobne zastrzeżenie: pan Lem żałuje, że to wielkie Coś - co jest po tamtej stronie, jest za mało wyeksponowane w filmie" - dodał Zemek. Według niego Stanisław Lem zastrzega jednak, że trudno porównywać film z książką, gdyż są to dwa równe rodzaje sztuki.

Niedługo Lem wyda pisemne oświadczenie w sprawie filmu Stevena Soderbergha.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj