Pochodzący z Poznania poeta Stanisław Barańczak został w niedzielę Honorowym Obywatelem Poznania. Tytuły są tradycyjnie wręczane w święto Piotra i Pawła - patronów Poznania, podczas uroczystej sesji Rady Miasta.
Poznańscy radni w uchwale o nadaniu honorowego obywatelstwa napisali, że nadając tytuł wyrażają wielkie uznanie dla wybitnych dokonań literackich i naukowych oraz głęboki szacunek dla szlachetnej postawy w trudnych latach naszej historii.
- Stanisław Barańczak to wybitny współczesny poeta, krytyk literacki i tłumacz. Jest szlachetnym człowiekiem, autorem książek o niekwestionowanej wartości, dla wielu osób autorytetem. Przyznanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Poznania Stanisławowi Barańczakowi jest wyrazem najwyższego uznania dla życia i twórczości poznańskiego artysty międzynarodowego formatu, człowieka oddanego krzewieniu polskiej kultury poza granicami kraju - powiedział podczas uroczystej sesji Rady Miasta Poznania jej przewodniczący Grzegorz Ganowicz.
Dyplom odebrała w imieniu nieobecnego prof. Barańczaka jego siostra - pisarka Małgorzata Musierowicz .
- Dziękuję w imieniu brata, który w Bostonie jest w dalszym ciągu poznańską pyrą - powiedziała odbierając dokument Musierowicz .
Stanisław Barańczak urodził się 13 listopada 1946 roku w Poznaniu. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie następnie podjął pracę naukowo-dydaktyczną. Jako poeta i krytyk debiutował w 1965 roku.
Od 1981 roku pracuje w USA, gdzie wykłada literaturę polską na Harvard University. Pełnił także funkcję redaktora naczelnego kwartalnika „The Polish Review”. W 1983 roku był współzałożycielem paryskich „Zeszytów Literackich”, jest stałym współpracownikiem periodyku „Teksty Drugie”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Profesor Stanisław Barańczak jest 20. honorowym obywatelem Poznania. Wcześniej podobne wyróżnienie otrzymali m.in. prezydent RP na uchodźstwie Edward Raczyński, była premier Wlk. Brytanii Margaret Thatcher, prezydent Węgier Arpad Goncz, papież Jan Paweł II i Jan Nowak-Jeziorański. Podczas niedzielnej uroczystej sesji wręczono także nagrody: Artystyczną i Naukową Miasta Poznania.
Nagrodę naukową w wysokości 50 000 zł otrzymała grupa poznańskich biologów molekularnych i lekarzy klinicystów, która w ciągu kilku lat współpracy opracowała i wdrożyła do praktyki klinicznej nowoczesną metodę leczenia guzów mózgu opartą o interferencję RNA.
Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania w wysokości 39 000 zł otrzymał za twórczość filmową Andrzej Maleszka – reżyser telewizyjny i teatralny, scenarzysta filmów dla dzieci.