Trwa ładowanie...

Stanisław Barańczak laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Stanisław Barańczak laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SilesiusŹródło: Inne
d17y6zc
d17y6zc

* Stanisław Barańczak otrzymał nagrodę za całokształt pracy twórczej w drugiej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W piątek jury konkursu ogłosiło również siedem nominacji do nagrody w kategorii książka roku i trzy nominacje w kategorii debiut roku.*

Jak poinformował przewodniczący jury prof. Jacek Łukaszewicz, o przyznaniu nagrody dla Barańczaka zadecydowały względy formalne i merytoryczne. Jury rozpatruje jedynie kandydatury tych osób, które wydały w zeszłym roku książkę. W 2008 r. ukazała się nowa książka Barańczaka pt. Pegaz zdębiał .

Mówiąc o względach merytorycznych prof. Łukaszewicz podkreślał olbrzymi wpływ twórczości Barańczaka na polską poezję.
- Cały wielki ferment w polskiej poezji końca lat 60. i początku 70. zawdzięczamy w głównej mierze Barańczakowi . To on był głównym przedstawicielem nowej poezji mistycznej końca lat 60. To on w końcu, tłumacząc z wielu języków, wprowadził do polskiej poezji szerokie grono twórców z Anglii, Ameryki czy Rosji - zwrócił uwagę profesor.

d17y6zc

Wśród nominowanych w kategorii książka roku znalazły się następujące dzieła: Baw się Romana Honeta , Gubione Krystyny Miłobędzkiej , Drobne!, drobne! Edwarda Pasewicza , Trap Marcina Sendeckiego , Filtry Adama Wiedemanna , Wszystko Bohdana Zadury oraz Piosenka o zależnościach i uzależnieniach Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego .

W kategorii debiut roku nominacje uzyskali: Dariusz Basiński za książkę Motor kupił Duszan , Sławomir Elsner za Antypody oraz Monika Mosiewicz za Cosinus salsa .

Ogłoszenie nazwisk zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz wręczenie statuetek odbędzie się 17 kwietnia na uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Polskim. Oprócz statuetki Silesiusa laureaci otrzymają nagrody pieniężne - za całokształt twórczości 100 tys. zł, za książkę roku 50 tys. zł, za debiut 20 tys. zł.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław. Nagroda ma promować najważniejsze dzieła i twórców polskiej poezji. W ubiegłym roku nagrodę za całokształt otrzymał Tadeusz Różewicz .

d17y6zc

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 105 książek. "To istotna zmiana w stosunku do roku poprzedniego, gdzie było tych pozycji o wiele mniej" - mówił prof. Łukaszewicz.

Stanisław Barańczak urodził się w 1946 r. w Poznaniu. Jako poeta i krytyk debiutował w 1965 r. W latach 1967-71 pracował w redakcji poznańskiego miesięcznika „Nurt”. Po wydarzeniach czerwca 1976 r. był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników oraz podziemnego kwartalnika „Zapis”. Od 1981 r. wykłada w USA literaturę polską na Harwardzie i jest redaktorem naczelnym „The Polish Review”. W 1983 r. był współzałożycielem paryskich „Zeszytów Literackich”.

Barańczak uważany jest za czołowego poetę pokolenia tzw. Nowej Fali i jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy debiutujących w latach istnienia PRL. Łączy twórczość literacką i naukową z działalnością polityczną. Jest wybitnym tłumaczem anglojęzycznej poezji na język polski, a także poezji polskiej na język angielski.

d17y6zc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17y6zc