Trwa ładowanie...

Stan książki w 2002 roku

Stan książki w 2002 rokuŹródło: Inne
d1l1wlh
d1l1wlh

Dobiegający końca rok pierwszy raz od 1989 przyniósł załamanie wzrostu sprzedaży książek. Spadek obrotów - według wstępnych szacunków - wyniósł ok. 5-6 proc.

W 2002 roku nie mieliśmy zbyt wielu bestsellerów zagranicznych. Nie było tytułów na miarę Dziennika Bridget Jones, nie ukazał się oczekiwany nowy tom Harry'ego Pottera.

Hitami pierwszego półrocza były wszystkie książki Tolkiena, co wiązało się z ekranizacją pierwszego tomu Władcy Pierścieni.
Wysokie miejsca zajmowały nowe książki takich pisarzy, jak: Coelho, Ludlum, Grisham, słabiej niż w latach poprzednich sprzedaje się Wharton.
Cieszy duże zainteresowanie polską literaturą współczesną - zarówno komercyjną: Grochola, Musierowicz, Chmielewska, Kosmowska, Wiśniewski, jak i bardziej wyszukaną - Tokarczuk, Pilch, ks. Twardowski.

Kryzys ma wiele przyczyn i nie przyszedł niespodziewanie. Na sytuację na rynku książki bez wątpienia wpływa ogólna sytuacja polskiej gospodarki, a chyba w największym stopniu rosnące bezrobocie.

d1l1wlh

Coraz więcej jest rodzin, które nie mają pieniędzy na książki, co - na szczęście - nie oznacza spadku czytelnictwa. Od kilku lat obserwujemy wzrost liczby wypożyczeń w bibliotekach i z tym większym żalem należy odnotować, że księgozbiory wielu placówek publicznych są coraz uboższe. Inną niezależną od wydawców i dystrybutorów przyczyną spadku sprzedaży książek jest niż demograficzny, który najbardziej boleśnie zaczynają odczuwać edytorzy podręczników. Po raz pierwszy od wprowadzenia reformy oświaty sprzedaż książek szkolnych nie wzrosła.

Kuleje dystrybucja.
Małe prywatne księgarnie, które powstawały na początku lat 90., w wyniku rozpadu lokalnych Domów Książki, nie wytrzymują konkurencji z empikami, klubami wysyłkowymi, hipermarketami.

Wygląda na to, że nie sprawdziły się obawy socjologów i rośnie następne pokolenie czytelników. Młodzi sięgają po własne lektury, głównie po literaturę fantasy i książki o problemach ich rówieśników.
Ania z Zielonego Wzgórza chyba odchodzi do lamusa, ale nie warto się na to obrażać. Ważne, że są książki, które utrafiły w gusta generacji wychowanej na grach komputerowych. Pozwala to z optymizmem patrzeć na przyszłość wynalazku Gutenberga.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj