Trwa ładowanie...

Stan czytelnictwa w Polsce w 2015 r.

Biblioteka Narodowa opublikowała podstawowe wyniki badań, określające czytelnictwo w Polsce w 2015 roku. Okazuje się, że zaledwie 37 proc. ankietowanych przeczytało co najmniej jedną książkę przez dwanaście miesięcy, a 14 proc. nie przeczytało nawet trzech stron maszynopisu czy wiadomości w internecie.

Stan czytelnictwa w Polsce w 2015 r.Źródło: AFP
d2q76e0
d2q76e0

Biblioteka Narodowa opublikowała podstawowe wyniki badań, określające czytelnictwo w Polsce w 2015 roku. Okazuje się, że zaledwie 37 proc. ankietowanych przeczytało co najmniej jedną książkę przez dwanaście miesięcy, a 14 proc. nie przeczytało nawet trzech stron maszynopisu czy wiadomości w internecie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2015 roku przynajmniej jedną książkę przeczytało zaledwie 37 proc. badanych, czyli o 3 proc. mniej niż w roku 2014. Liczba przeczytanych lektur po raz kolejny była zależna od wykształcenia respondenta (im wyższe wykształcenie, tym więcej przeczytanych książek), a także płci. Czytelnictwo jest wyższe wśród kobiet niż wśród mężczyzn, przy czym ta zależność nie jest już tak silna jak w 2012 roku, kiedy zależność pomiędzy czytelnictwem a płcią wśród badanych bez wyższego wykształcenia była znacznie silniejsza.

Ponadto ustalono, że w porównaniu do roku 2000 czytelnictwo zmalało obecnie najwyraźniej wśród mężczyzn i osób młodych.

(img|635828|center)

Wśród respondentów odnotowano 22 proc. omniczytelników, czyli osób, które przeczytały w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie tekst o objętości przynajmniej trzech stron maszynopisu, w ciągu roku poprzedzającego badanie przeczytały co najmniej jedną książkę w całości lub we fragmencie, czytały w ciągu roku poprzedzającego badanie przynajmniej jedną gazetę lub czasopismo oraz w ciągu roku poprzedzającego badanie czytały wiadomości w internecie. Osoby, które nie wykonały żadnej z tych czynności (14 proc.) określa się mianem ludzi poza kulturą pisma.

d2q76e0

(img|635829|center)

Najczęstszym źródłem przeczytanych książek było pożyczanie ich od znajomych, kupowanie i domowy księgozbiór (pod każdą opowiedzią podpisała się około 1/3 respondentów). Z bliblioteki publicznej korzystało 17 proc. ankietowanych, a 15 proc. przeczytało książkę, którą otrzymało w prezencie.

Najpopularniejsze lektury to w dalszym ciągu powieści, zwłaszcza romanse, sensacje i fantastyka, zaś najczęściej wymienianym autorem (podobnie jak w latach poprzednich) był Henryk Sienkiewicz.

Wielkość domowych księgozbiorów:

d2q76e0

(img|635830|center)

W badaniu przeprowadzonym przez Bibliotekę Narodową uwzględniono również sposób i stopień korzystania z internetu w kontekście czytelnictwa. Okazuje się, że z sieci korzysta już 2/3 Polaków, z czego znaczna większość to ludzie młodzi. Wśród badanych poniżej 30. roku życia tylko 3 proc. korzystało z intnernetu rzadziej niż kilka razy w miesiącu, podczas gdy takich osób w wieku 60+ było ponad 75 proc.

Najpopularniejszą czytelniczą praktyką w internecie jest szukanie praktycznych porad, informacji związanych z pracą, nauką, czytanie prasy bądź wiadomości i korzystanie z internetowej encyklopedii. Blisko jedna czwarta użytkowników internetu czyta blogi, z czego największą popularnością cieszą się blogi hobbystyczne, w dalszej kolejności te poświęcone ciału, zdrowiu i sportowi. 1/5 ankietowanych zagląda na blogi poruszające tematy społeczno-polityczne.

d2q76e0

Biblioteka Narodowa przeprowadziła badanie stanu czytelnictwa w Polsce w listopadzie zeszłego roku na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 3049 respondentów w wieku co najmniej 15 lat. Grupa ta została dobrana metodą random route. Wywiady przeprowadzali ankieterzy w domach respondentów, zapisując ich odpowiedzi na przenośnych komputerach (metoda CAPI). W kwestionariuszu powtórzono szereg pytań z poprzednich edycji, zachowując również ich kolejność w ankiecie, tak aby możliwe było porównywanie tegorocznych wyników z rezultatami badań z poprzednich lat. Badania czytelnictwa Biblioteka Narodowa prowadzi od 1992 roku co dwa lata, a od 2014 – co rok.

d2q76e0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q76e0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj